притисни ентер »

Peugeot 408 – нов кросовер со силуета која е комбинација на SUV и купе, ќе пристигне следната година
Peugeot 408 – нов кросовер со силуета која е комбинација на SUV и купе, ќе пристигне следната година

Peugeot 408 – нов кросовер со силуета која е комбинација на SUV и купе, ќе пристигне следната година

Кросоверот со примеси на SUV и coupé, кој наскоро ќе започне да излегува од производните ленти во француската фабрика Мулхаус, е поставен на EMP2 платформата. Групацијата Stellantis за следната 2023 година планира лансирање на комплетно нов модел за својот бренд Peugeot. Новиот 408 ќе започне нова моделска линија, а првите примероци се најавуваат за

Нешто сосема ново од Peugeot! Деби за новиот атрактивен купе модел 408 / ФОТО

Нешто сосема ново од Peugeot! Деби за новиот атрактивен купе модел 408 / ФОТО

По еден месец интензивна тизер кампања, конечно знаеме како ќе изгледа новиот Peugeot 408. Тоа е нешто сосема различно во понудата на оваа француска марка и модел кој нема врска со истоимениот Peugeot, кој се произведува од 2010 година за Кина и некои други пазари. Иако е базиран на 308, ова не е ниту класичен компакт, ниту караван, ниту теренец, ниту

Премиерно претставен новиот Peugeot 408

Премиерно претставен новиот Peugeot 408

Peugeot го прифаќа најжешкиот дизајнерски тренд во моментот за да го создаде новиот купе кросовер со ознаката 408 Peugeot ја користи ознаката 408 од 2010 година во Кина за седан верзијата на хечбекот 308. Сега, истата ознака се пренаменува за европскиот пазар, но за сосема различен модел. Официјално категоризиран како фастбек, новиот 408 наменет за

ПРЕМИЕРА: Peugeot 408 е нов вид на автомобил!

ПРЕМИЕРА: Peugeot 408 е нов вид на автомобил!

Со новата форма, динамичниот дизајн и технолошките одлуки позади 408, Peugeot самоуверено отвора целосно нов сегмент на автомобили! Во хиерархијата на Peugeot, новиот 408 е поставен некаде меѓу 308 и 508, но и меѓу 308 и 3008 – а тоа кажува дека новиот автомобил ќе се натпреварува во два сегменти, односно дека најверојатно поставува целосно нов сегмент