притисни ентер »

Далас беше пред уверлив пораз, но потоа до израз дојде неверојатниот Дончиќ
Далас беше пред уверлив пораз, но потоа до израз дојде неверојатниот Дончиќ

Далас беше пред уверлив пораз, но потоа до израз дојде неверојатниот Дончиќ

Далас успеа да стигне до победа на мечот со Портланд на маестрален начин, бидејќи Маверикси во најголем дел од средбата имаа двоцифрена негатива, се до моментот кога на сцена не стапи неверојатниот Лука Дончиќ. Словенечката сензација во НБА лигата повторно истапи за тимот кога најмногу требаше, па така со клучни поени го врати тимот во игра, а на крајот

Далас губеше со 15 разлика, и тогаш на сцена стапи Дончиќ!

Далас губеше со 15 разлика, и тогаш на сцена стапи Дончиќ!

Лука Дончиќ одигра маестрално во последните десет минути од мечот со Портланд и му донесе победа на неговиот тим иако Далас губеше со 15 поени разлика. Далас го победи Портланд со 102:101, а главен и во овој меч за маверикс беше словенечкото чудо Лука Дончиќ. Портланд имаше водство од 96:81 на десет минути пред крајот, а потоа на сцена стапи Лука Дончиќ

Ете зошто Дончиќ е класа – Далас имаше -15 последните 10 минути, а после настапи Лука

Ете зошто Дончиќ е класа – Далас имаше -15 последните 10 минути, а после настапи Лука

Лука Дончиќ уште еднаш покажа дека иако има само 19 години, ја има кошарката во „малиот прст“ и дека е подготвен и доволно зрел за да ги промени работите кога е на терен. Блејзерси на гостувањето во Д алас водеа со 96:81 на 10 минути пред крајот на мечот, но текот на средбата го промени фантастичниот Дончиќ. Фантастичниот словенечки репрезентативец

Дончиќ може буквално се – погодува и со десна и со лева

Дончиќ може буквално се – погодува и со десна и со лева

Далас долго време беше во двоцифрена негатива против Портланд, а потоа Лука Дончиќ блесна во сиот свој сјај, донесе пресврт во последната четвртина и триумф од 102-102. Словенечкото чудо од дете постигна ги презеде работите во свои раце, погоди две тројки, положуваше со десна и со лева рака, асистираше за „цепелин“… го крена својот тим и ја донесе

Продолжува и продолжува: Дончиќ „експлодираше“ во финишот и го реши Портланд!

Продолжува и продолжува: Дончиќ „експлодираше“ во финишот и го реши Портланд!

Тимот на Далас минимално, но мора да се каже заслужено го победија Портланд со 102:101 во вчерашниот НБА натпревар. Одново во редовите на Далас блескаше Словенецот Лука Дончиќ кој натпреварот го заврши со 28 поени, девет скокови и шест асистенции. Она што е посебно е интересно е што скоро половина о поените Дончиќ ги постигна во послениот период од

Словенецот пак правеше чуда: Дончиќ експлодира во финишот и сам го победи Портланд!

Словенецот пак правеше чуда: Дончиќ експлодира во финишот и сам го победи Портланд!

Кошаркарите на Далас маверикс минимално, но наполно заслужено го победија Портланд трејлблејзерс (102-101) во синоќешната пресметка од НБА-лигата во која, кој знае по кој пат сезонава, блескаше словенечкото „чудо од дете“, Лука Дончиќ. Тинејџерската сензација средбата ја заврши со 28 поени, девет скокови и шест асистенции, а речиси половина од кошевите

Симултанка на Дончиќ

Симултанка на Дончиќ

Далас на домашен терен го совлада Портланд со минимални 102-101, во центарот на вниманието беше Лука Дончиќ. Словенецот кој мечот го заврши со 29 поени, осум скока и шест асистенции, го имаше потегот на дуелот. На самиот старт изведе атрактивно забивање и тоа преку Јусуф Нуркиќ. Дончиќ при 99-99 ги постигна клучните поени за неговиот тим, ја прошета

Забивањето на Дончиќ покрај Јусуф Нуркиќ

Забивањето на Дончиќ покрај Јусуф Нуркиќ

Изминатата вечер нешто порано терминот од 21:30 часот Далас Маверикс играа против Портланд и на крајот тимот на Дончиќ однесе побеа со 102:101. Лука Доничиќ одново беше најефикасен во тимот на Портланд и уфрли 28 поени, 6 асистенции и 9 сока. Во една ситуација уште на стартот од натпреварот Дончиќ се истакна и со забивање додека покрај него беше Јусуф

Симултанка на Дончиќ, Далас со пресврт го „тресна“ Портланд

Симултанка на Дончиќ, Далас со пресврт го „тресна“ Портланд

Кошаркарите на Далас Маверикс забележаа значајна победа против Портланд со 102-101, во дуел со голем пресврт во последниот период, кој „дивите телиња“ го добија со 24-9. Со феноменално шутерско шоу и нови инвидуални детали на Лука Дончиќ, Далас ги развесели своите фанови. На една и пол минута до крајот на натпреварот, Далас го презеде водството и го

Дончиќ правеше чуда: Го однесе Нуркиќ, ја прошета цела одбрана

Дончиќ правеше чуда: Го однесе Нуркиќ, ја прошета цела одбрана

Далас на домашен терен го совлада Портланд со минимални 102-101, во центарот на вниманието беше Лука Дончиќ. Словенецот кој мечот го заврши со 29 поени, осум скока и шест асистенции, го имаше потегот на дуелот. На самиот старт изведе атрактивно забивање и тоа преку Јусуф Нуркиќ. Дончиќ при 99-99 ги постигна клучните поени за неговиот тим, ја прошета