притисни ентер »

Готово за 5 минути: Чоколадни коцки со ореви
Готово за 5 минути: Чоколадни коцки со ореви

Готово за 5 минути: Чоколадни коцки со ореви

СОСТОЈКИ: 250 гр шеќер 18 лажици вода 210 гр маргарин 150 гр мелени ореви 100 гр крупно сецкани ореви 250 гр мелени бисквити 100 гр чоколадо ПОДГОТОВКА: Шеќерот и водата ставете ги да провријат. Тргнете ги од ринглата и додајте го маргаринот убаво да се истопи. Ставете ги мелените ореви, потоа бисквитите и на крајот исечканите ореви и стопеното чоколадо

(Рецепт) Непечена торта со бисквити и крем банани

(Рецепт) Непечена торта со бисквити и крем банани

Извонреден десерт кој бргу се подготвува а уште побрзо јаде… Потребно е ; 20 чоколадни банани 2 жолчки 5 лажици шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 500 мл слатка павлака 500 г крем сирење 2 кесички желатин 2 кори за торта (со какао и мека) 200мл рум 200 мл млеко 11 бисквити 50 г какао во прав Подготовка : чоколадните банани исечете ги на четвртини. Во сад

Направете неодолива бисквит торта! (РЕЦЕПТ)

Направете неодолива бисквит торта! (РЕЦЕПТ)

Овој освежителен десерт го обожуваат Британците, а сигурни сме дека ќе ве маѓепса и вас! Состојки за бисквитот: 250 гр масло 250 гр шеќер 5 јајца 1 лажица екстракт од ванила 250 гр брашно 1 лажица прашок за пециво прстофат сол Состојки за филот од малина: 700 гр малини 500 гр шеќер еден исцеден лимон 500 мл слатка павлака 4 лажици шеќер во прав Подготовка:

(ВИДЕО+Рецепт) Крем торта со плазма за свечени пригоди!

(ВИДЕО+Рецепт) Крем торта со плазма за свечени пригоди!

Едноставен рецепт кој на сите им успева… Состојки : 300 г мелена плазма 125 г путер или маргарин за колачи 4 лажици мед сок од еден портокал или 100 мл готов 4 – 5 лажици чоколаден нугат крем 500 мл слатка павлака 200 г бело чоколадо 200 г црно чоколадо 2 кесички шлаг крем од ванила 200 мл млеко Подготовка :замесете кора од плазма, путер, мед и сок

Пита со боровинки

Пита со боровинки

Потребни состојки (за кора): 70 грама брашно 15 грама кафеав шеќер 2 лажици бел шеќер 1/4 лажица цимет прстофат сол 60 грама растопен маргарин Потребни состојки (за бисквит): 210 грама брашно 1,5 кесичка прашок за печиво 140 грама растопен маргарин 130 грама шеќер 1/2 лажичка сол рендана кора од половина лимон 1,5 лажица екстракт од ванила 2 јајца

Сочна пита со боровинки

Сочна пита со боровинки

Оваа крцкава, а истовремено сочна пита од боровинки ќе стане вашиот омилен десерт. Потребни состојки (за кора): 70 грама повеќенаменско брашно 15 грама кафеав шеќер 2 лажици бел шеќер 1/4 лажица цимет Прстофат сол 60 грама растопен маргарин Потребни состојки (за бисквит): 210 грама повеќенаменско брашно 1,5 кесичка прашок за печиво 140 грама растопен

Се’ за храна: Посни бомбици со кикиритки и бело чоколадо

Се’ за храна: Посни бомбици со кикиритки и бело чоколадо

Марија Кочовска од „Се’ за храна“ ни приготви мали слатки бомбици од кикиритки и бело чоколадо. Повеќе лесни и брзи рецепти можете да пронајдете на sezahrana.mk , како и на инстаграм-профилот на Марија, @kocovska.marija . Состојки: 100 мл вода 2 лажици шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 200 г посно бело чоколадо 300 г толчени или крупно мелени кикиритки

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Направете прекрасна, освежителна торта со јагоди која ќе го задоволи вкусот дури и на најпребирливите. Еве како... Фантастичен десерт за целото семејство… Состојки за чоколадниот бисквит: – 4 јајца – 200 грама шеќер – 70 грама путер – 70 грама чоколадо – 60 мл млеко – 60 мл врела вода – 1 лажица арома од ванила – 200 грама остро брашно – 40 грама горко

Чоколадна плазма торта

Чоколадна плазма торта

Плазма и чоколадо се омилени продукти ан малечките па оваа чќоко-плазма торта сигурно ќе им се допадне. Потребно е : Кора : 4 белки 100 г шеќер 30 мл вода 60 г ореви 50 г брашно 10 г прашок за печиво Прелив за кората: 100 г чоколадо 30 мл млеко Фил : 4 жолчки 1 литар млеко 120 г пудинг од ванила 10 лажици шеќер 250 г путер или маргарин 150 г шеќер

ТОРТА НАД ТОРТИТЕ: Најпопуларна торта на интернет!

ТОРТА НАД ТОРТИТЕ: Најпопуларна торта на интернет!

Состојки: За кората: – 3 х 5 белки – 3 x 10 лажици шеќер во прав – 3 х 5 лажици ореви мелени – 3 х 2 лажици брашно За крем: – 1 литар млеко – 15 жолчки – 10 лажици шеќер – 9 лажици брашно – 250 гр шеќер во прав – 250 гр маргарин / путер – 150 гр мелени ореви – малку млеко за да се попарат орасите – 200 гр чоколада – 3 кеси шлаг крем од ванила – 200