притисни ентер »

Упатства од Министерството за култура како да нема говор на омраза, жестоки реакции на уметниците
Упатства од Министерството за култура како да нема говор на омраза, жестоки реакции на уметниците

Упатства од Министерството за култура како да нема говор на омраза, жестоки реакции на уметниците

Mинистерската за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска се обиде да даде некакво упатство за тоа како да нема говор на омраза според одредбите од Протоколот потпишан меѓу Македонија и Бугарија. Таа најпрво рече за да нема говор на омраза кон Бугарија уметниците треба да гледаат кон иднината, а не кон минатото и да творат во духот на тоа што

Изјавата за враќање во мрачни времиња бараше расветлување од министерката Костадиновска-Стојчевска

Изјавата за враќање во мрачни времиња бараше расветлување од министерката Костадиновска-Стојчевска

фото: Министерство за култура Изјавата на Бисера Костадиновска-Стојчевска за слободно творење на македонските уметници, но во духот кон тоа што ќе ги расположи народот и публиката предизвикa бројни реакции, по што министеркaта за култура почувствува потреба да го објасни нејзиниот став искажан за „Гласот на Америка“, во врска со тоа дали протоколот

МИНИСТЕРКАТА СЕ ДООБЈАСНУВА Цензурата е минато, слободата на уметникот е огромна

МИНИСТЕРКАТА СЕ ДООБЈАСНУВА Цензурата е минато, слободата на уметникот е огромна

Цензурата е одлика на минати општества или минати власти и неа не и е местото во 21 век, во земја кандидат за полноправно членство во ЕУ. Намерата не е да се насочува или ограничува, напротив, мојата интенција секогаш била и ќе биде поддршка на слободната мисла и изразување, објави денеска министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на

Министерката за култура бара да се расположи народот, уметниците прашуваат дали почна цензурата

Министерката за култура бара да се расположи народот, уметниците прашуваат дали почна цензурата

Embedded video for Министерката за култура бара да се расположи народот, уметниците прашуваат дали почна цензурата Секој кој ќе тргне во обид да создава дела кои се поврзани со македонската историја, ама спротивно на пропишаното во билатерланиот протокол ќе се најде под лупа на македонските институции поради говор на омраза. Министерката за култура

Костадиновска Стојчевска се брани дека била извадена од контекст, откако им порача на уметниците да го расположат народот, а не да го враќаат во мрачно време

Костадиновска Стојчевска се брани дека била извадена од контекст, откако им порача на уметниците да го расположат народот, а не да го враќаат во мрачно време

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, во соопштение на официјалната фејсбук страна вели дека чувствува обврска да објасни неколку аспекти на нејзината изјава во прилогот на Гласот на Америка на македонски за тоа дали ставката за спречување говор на омраза во билатералниот Протокол со Бугарија ќе значи и цензура на творештвото, што

Костадиновска-Стојчевска: Слободата на уметникот е огромна и неприкосновена, никој не може да ја ограничи

Костадиновска-Стојчевска: Слободата на уметникот е огромна и неприкосновена, никој не може да ја ограничи

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, во врска со објавата на текстот во Гласот на Америка на македонски јазик под наслов „Ќе создаде ли протоколот со Бугарија автоцензура кај македонскиот автор?“, на својот фејсбук-профил го истакна следново: „Почитувана јавност, По реакциите во јавност за мојата изјава во интервју за VOA, чувствувам

Костадиновска Стојчевска се брани дека била извадена од контекст, откако им порача на уметниците да го расположат народот, а не да го враќаат во мрачно време

Костадиновска Стојчевска се брани дека била извадена од контекст, откако им порача на уметниците да го расположат народот, а не да го враќаат во мрачно време

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, во соопштение на официјалната фејсбук страна вели дека чувствува обврска да објасни неколку аспекти на нејзината изјава во прилогот на Гласот на Америка на македонски за тоа дали ставката за спречување говор на омраза во билатералниот Протокол со Бугарија ќе значи и цензура на творештвото, што

Костадиновска – Стојчевска се дообјаснува: Додека сум министерка, нема да биде цензуриран ниту еден проект

Костадиновска – Стојчевска се дообјаснува: Додека сум министерка, нема да биде цензуриран ниту еден проект

Сакам да сум апсолутно јасна, додека сум јас министерка, нема да има простор да се ограничува или насочува кој било уметник на кој било начин, тоа е против сите мои лични и пред сѐ професионални уверувања, напиша на Фејсбук министерката за култура, Бисера Костадиновска – Стојчевска, откако претходно изјави дека Протоколот потпишан со Бугарија не е

Откако ги насочи уметниците да го „расположуваат народот“ министерката за култура напиша извинување

Откако ги насочи уметниците да го „расположуваат народот“ министерката за култура напиша извинување

Извинување за својата изјава со која ги „насочува“ уметниците како да творат упати денеска министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска. Нејзината изјава со која им порачува на уметниците слободно да творат но во духот кој ќе го расположи народот денеска предизвија бројни негативни реакции во јавноста. На прашањето на новинарот на Гласот

Прво повика да се твори и да се расположи народот, а потоа министерката изрази жалење ако повредила нечии чувства

Прво повика да се твори и да се расположи народот, а потоа министерката изрази жалење ако повредила нечии чувства

Добивај вести на Viber Mинистерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на својот Фејсбук профил се доојаснуваше за изјавата која претходно ја даде, а која поттина реакции. Таа зборуваше дека треба да се создаваат дела си повреди содржини, на што граѓани и уметници реагираа. Некои коментираа со доза на сарказам, а други сметаат дека министерката