притисни ентер »

Смокви со чиа пудинг: Вкусен оброк полн со железо и антиоксиданти

Смокви со чиа пудинг: Вкусен оброк полн со железо и антиоксиданти

Чиа семките се одличен избор за здрав оброк или ужинка. Тие се извор на железо, калциум и магнезиум. Потребни состојки: 300 мл бадемово млеко 50 гр чиа семки 1-2 лажици малтекс неколку овесни колачиња или овесни снегулки 100 гр смокви 100 гр овошје за декорирање Начин на подготовка: Измијте ги смоквите и исечете ги на кругови. Во посебен сад измешајте

Чиа пудинг со смокви: Превкусен оброк полн со железо и антиоксиданти

Чиа пудинг со смокви: Превкусен оброк полн со железо и антиоксиданти

Чиа семето е одличен избор за здрав оброк или ужина, ако водите грижа за урамнотежена исхрана. Чиа семето му помага на нашиот организам да се снабди со минерали како железо, калциум, магнезиум, но и содржи голема количина на важни антиоксиданти. Најмногу ќе ве израдува фактот дека овој лесен десерт не бара готвење – потребни ви се чиа семе, некое растително