притисни ентер »

Стравува метлата: Премиерот Зоран Заев откри детали
Стравува метлата: Премиерот Зоран Заев откри детали

Стравува метлата: Премиерот Зоран Заев откри детали

Ароганцијата, неисполнувањето на очекувањата, неагилниот однос на одредени носители на високи функции, непотизмот се дел од критериумите кои премиерот Зоран Заев ги најави како клучни при ценењето за промените во владините структурите. Таканаречената операција “метла” тој ја најави за јуни. “Овој период ќе го искористам за конечни консултации, така

Заев купува време, “метлата” ќе одмора најмалку две недели

Заев купува време, “метлата” ќе одмора најмалку две недели

Соочен со сериозно незадоволство во партијата премиерот Заев нема конкретни имиња и функции кои што ќе ги “замете” метлата. Листата не е готова ниту по слободните денови кои премиерот Заев ги искористил со другарите во странство. Тврди дека веќе има план за измените во владата, но и денес не ги кажа имињата на функционерите кои ќе бидат сменети со

Реконструкција на Владата во јуни

Реконструкција на Владата во јуни

Реконструкција на Владата во јуни Поради неисполнети ветувања, ароганција или непотизам, премиерот Заев ќе предложи разрешување на неколку министри, заменици министри и директори на државни институции. Предлогот за реконструкција на Владата ќе биде готов до јуни, а до крајот на тој месец по вертикала и другите кадровски промени. Паралелно, сличен процес

Министрите и нивните заменици на „удар" на метлата на Заев

Министрите и нивните заменици на „удар" на метлата на Заев

Метлата на Заев ќе почне да игра од почетокот на идниот месец. Премиерот денеска потврди дека први на удар ќе бидат министрите во неговиот кабинет и нивните заменици, јавува Сител. Според Заев на удар ќе бидат арогантните и неодговорни кадри како и оние кои се вплеткале во непотизам и се дел од предметите на антикорупциската комисија. За еден министер

,,Метлата‘‘ ќе почне од министрите и нивните заменици веќе на почетокот од јуни

,,Метлата‘‘ ќе почне од министрите и нивните заменици веќе на почетокот од јуни

Embedded video for ,,Метлата‘‘ ќе почне од министрите и нивните заменици веќе на почетокот од јуни Метлата на Заев ќе почне да игра од почетокот на идниот месец. Премиерот денеска потврди дека први на удар ќе бидат министрите во неговиот кабинет и нивните заменици. Кој ќе си оди а кој ќе остане премиерот не сакаше да коментира. Заев потврди дека ќе

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата“ на Заев

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата“ на Заев

Најавува негова реализација до крајот на месецов по финални консултации со најблиските соработници и коалиционите партнери, очекува деновиве да се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети и  да се договорат за министерските смени. Вели токму  изминатите неколку денови одмор ги искористил за размислување за најавената операција „метла“. „Се работи за неколку

Заев ќе се фати за метла во јуни

Заев ќе се фати за метла во јуни

На крајот на месецов ќе се знаат имињата на црната листа на премиерот Зоран Заев за “операцијата Метла”.  По одморот со другарите, премиерот денеска изјави дека во наредниве денови ќе се позанимава со чистката на министрите. Освен некои министри и заменици, фотелјите ќе ги загубат и дел од директорите на јавните претпријатија, но нивните имиња ќе се

Според Османи „метлата“ на Заев не мете во ДУИ

Според Османи „метлата“ на Заев не мете во ДУИ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во емисијата „200“ на Алсат телевизија, во врска со најавената „метла“ на премиерот Зоран Заев истакна дека за смена на кадрите на ДУИ кои се дел од владата може да одлучува само Али Ахмети и партијата. Водителот се надоврзува на ова и го праша вицепремиерот дали е ова дуалност, паралелност,

Метлата на Заев до јуни зад врата

Метлата на Заев до јуни зад врата

Најавена пред речиси еден месец, премиерската метла ќе почне да мете дури во јуни, откако, како што рече премиерот Зоран Заев, ќе  се конципираат идните одлуки поврзани со реконструкцијата. Промените сепак нема да бидат големи за да треба да се гласа нова влада. Метлата  според најавите се очекуваше по завршување на претседателските избори да се соопштат

Во почетокот на јуни ќе се знае кого „метлата“ ќе го измете од Владата

Во почетокот на јуни ќе се знае кого „метлата“ ќе го измете од Владата

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции. Ова денеска го најави премиерот Зоран Заев прашан од новинарите до каде е најавената „метла“, посочувајќи дека се работи