притисни ентер »

Осминафинални елиминации на Циципас и Гофин на АТП турнирот во Ротердам
Осминафинални елиминации на Циципас и Гофин на АТП турнирот во Ротердам

Осминафинални елиминации на Циципас и Гофин на АТП турнирот во Ротердам

Стефанос Циципас доживеа изненадувачка елиминација на АТП турнирот во Ротердам, од Алјаз Бедене со сигурни 2-0. Грчкиот тенисер потфрли и не ја оправда улогата на апсолутен фаворит во мечот, но и на целиот турнир. Словенецот од друга страна одигра одлична средба и со 7-5, 6-4 го исфрли Циципас и закажа четвртфинале против Ожер Алиасем. Шестопласираниот

Бедене со „студен туш“ за фаворитот Циципас во Ротердам

Бедене со „студен туш“ за фаворитот Циципас во Ротердам

Дуелот со грчкиот тенисер Стефанос Циципас, кој моментно е шести на АТП листата, засекогаш ќе остане во сеќавањето на словенечкиот тенисер, Алјаж Бедене. По првпат во кариерата, 31-годишниот Словенец, кој моментно е 52-ри на АТП листата успева да совлада тенисер кој е во Топ 10. Подвигот на Бедена над Циципас се случи во осминафиналето на турнирот

Беретини ги повреди препоните, нема да настапи на турнирот во Рио

Беретини ги повреди препоните, нема да настапи на турнирот во Рио

Осмиот рекет на светот според најновата АТП листа, Матео Беретини од Италија се повлече од турнирот во Рио Де Жанеиро поради повреда на препоните. 23-годишниот Италијанец планираше да одигра седум турнири во првите три месеци од сезоната, но сега ќе мора да ги промени плановите. На Австралија опен во Мелбурн, Беретини во второто коло во пет сета загуби