притисни ентер »

Тројка на Савичевиќ за трилер триумф против Романија!
Тројка на Савичевиќ за трилер триумф против Романија!

Тројка на Савичевиќ за трилер триумф против Романија!

Македонија за кошаркари „Под 20“, денеска во Шопрон, во вториот меч од ФИБА „Челинџер“ турнирот во трилер меч ја победи Романија со 79:78.(18-13, 19-18,17-18,13-18,12-11) и тоа во продолжение од средбата и тоа со три поени на Лука Савичевиќ на четири секунди до крајот. Откако во регуларниот дел резултатот беше 67-67. Инаку ова беше втор меч за момците

Савиќевиќ погоди тројка кога беше најпотребно за драматична победа на Македонија во Шопрон

Савиќевиќ погоди тројка кога беше најпотребно за драматична победа на Македонија во Шопрон

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години ја забележа втората победа на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Шопрон. По Луксембург пред нас падна и селекцијата на Романија и тоа по една вистинска драма во која се играа дополнителни пет минути. Основниот дел заврши без победник 67-67 што значеше дека ќе има продолжение кое донесе неизвесност и истото

Тројка на Савичевиќ за трилер триумф против Романија!

Тројка на Савичевиќ за трилер триумф против Романија!

Македонија за кошаркари „Под 20“, денеска во Шопрон, во вториот меч од ФИБА „Челинџер“ турнирот во трилер меч ја победи Романија со 79:78.(18-13, 19-18,17-18,13-18,12-11) и тоа во продолжение од средбата и тоа со три поени на Лука Савичевиќ на четири секунди до крајот. Откако во регуларниот дел резултатот беше 67-67. Инаку ова беше втор меч за момците

Втор триумф на македонските кошаркари на ФИБА „Челенџер“ купот

Втор триумф на македонските кошаркари на ФИБА „Челенџер“ купот

Македонската машка кошаркарска репрезентација до 20 година ја забележа и втората победа на ФИБА „Челенџер“ купот, откако попладнево во второто коло ја совлада Романија во драматичен натпревар по продолжение со 79:78 (18:13, 19:18,17:18,13:18,12:11). Вториот натпревар на македонските кошаркари на турнирот во унгарскиот град Шопрон во регуларниот дел

Савиќевиќ погоди тројка за драматична победа на Македонија во Шопрон

Савиќевиќ погоди тројка за драматична победа на Македонија во Шопрон

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години ја забележа втората победа на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Шопрон. По Луксембург пред нас падна и селекцијата на Романија и тоа по една вистинска драма во која се играа дополнителни пет минути. Основниот дел заврши без победник 67-67 што значеше дека ќе има продолжение кое донесе неизвесност и истото

Македонија У20 со тројка на Савичевиќ ја реши Романија

Македонија У20 со тројка на Савичевиќ ја реши Романија

Младинската репрезентација на Македонија дојде до втората победа по ред на ФИБА „Челинџерот“ во Шопрон, откако попладнево, по голема борба, ја совлада Романија (79-78) и тоа со тројката на Лука Савичевиќ на четири секунди до крајот на продолжението. За кошаркарот на МЗТ Скопје УНИ Банка тоа беше прв погоден шут од далечина по низата од шест промашувања,

Тројка на Савичевиќ за триумф на Македонија над Романија

Тројка на Савичевиќ за триумф на Македонија над Романија

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 20 години стигна до трилер победа над Романија по продолженија од 78-79 во 2. коло од ФИБА челинџер турнирот кој се игра во унгарски Сопрон. „Црвено-жолтите“ може да жалат што порано не го затворија натпреварот и дозволија трилер завршница бидејќи во третата четвртина во еден момент имаа и предност од 19

Два од два: Савичевиќ по шест промашувања погоди тројка за победа над Романија!

Два од два: Савичевиќ по шест промашувања погоди тројка за победа над Романија!

Младинската репрезентација на Македонија дојде до втората победа по ред на ФИБА „Челинџерот“ во Шопрон, откако попладнево, по голема борба, ја совлада Романија (79-78) и тоа со тројката на Лука Савичевиќ на четири секунди до крајот на продолжението. За кошаркарот на МЗТ Скопје УНИ Банка тоа беше прв погоден шут од далечина по низата од шест промашувања,

Баскет-драмата им припадна на Македонците – Савичевиќ со тројка ги „реши“ Романците

Баскет-драмата им припадна на Македонците – Савичевиќ со тројка ги „реши“ Романците

На четири секунди до крајот на продолжението нашиот репрезентативец беше прецизен за победа од 79:78 Лука Савичевиќ имаше мирна и прецизна рака на четири секунди до крајот на продолжението против Романија и со тројка и донесе победа на Македонија од 79:78 на ФИБА Челенџер турнирот што се игра во Шопрон. Во регуларниот дел на мечот за кошаркари до 20