притисни ентер »

Македонија беше ѕвезда на Самитот на НАТО
Македонија беше ѕвезда на Самитот на НАТО

Македонија беше ѕвезда на Самитот на НАТО

На примиерот Заев му ја врачи лично генералниот секретар на НАТО Столтенберг, на малата свеченост во рамки на вториот ден од Самитот на Алијансата во Брисел. Последните информации од таму ни ги пренесува нашиот специјален известувач,  Александар Видиновски. Македонија беше ѕвезда на Самитот на НАТО

Македонија ја доби поканата за НАТО

Македонија ја доби поканата за НАТО

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапни преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честиташе за политичката храброст. „Честитам за политичката храброст и посветеноста за подобра иднина“ рече Столтенберг. „Откако ќе завршат внатрешните процедури

Македонија ја доби поканата за НАТО

Македонија ја доби поканата за НАТО

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст. „Честитам за политичката храброст и посветеноста за подобра иднина“, рече Столтенберг. „Кога ќе завршат внатрешните процедури

Бриселски самит: Генералниот секретар на НАТО повика на сплотеност и заштита на новите-земји членки

Бриселски самит: Генералниот секретар на НАТО повика на сплотеност и заштита на новите-земји членки

Со свечен пречек на сите земји членки од Северно - атланскиот сојуз на нивните шефови на држави и влади, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг им посака добредојде на дневниот состанок на самитот. Во своето воведно обраќање повика на заедништво но исто така побара заштита и за новите земји членки кои допрва треба да бидат дел од алијансата