притисни ентер »

Овошна торта без печење! Под итно да ја подготвите за вашите најблиски!
Овошна торта без печење! Под итно да ја подготвите за вашите најблиски!

Овошна торта без печење! Под итно да ја подготвите за вашите најблиски!

Доколку сакате, рецептот може да се прилагоди и да се направи тортата во посна варијанта. Состојки: 1 пакување пишкоти 1 пудинг од малини 1 пудинг од ванила 70 г путер 2 лажици шеќер во прав 6 лажици шеќер 200-300 г малини 250 мл млеко 200 мл вода Фото: Принтскрин Приготвување: Во млекото додајте 2 лажици шеќер, сварете го пудингот, па оставете го

Овошна торта без печење: Совршен славски десерт

Овошна торта без печење: Совршен славски десерт

Состојки: 1 пакување пишкоти 1 пудинг од малини 1 пудинг од ванила 70 г путер 2 лажици шеќер во прав 6 лажици шеќер 200-300 г малини 250 мл млеко 200 мл вода Приготвување: Во млекото додајте 2 лажици шеќер, сварете го пудингот, па оставете го да се олади. Изматете го путерот со шеќер во прав, па измешајте го со оладениот путер и добро изматете. Во

Јаболка и ореви во колач – неодоливо единство на есенски вкусови

Јаболка и ореви во колач – неодоливо единство на есенски вкусови

Едни од најмиризливите и истовремено најздравите есенски плодови искомбинирани заедно даваат неодоливи вкусови и кога се во прашање десертите. Токму тоа го добивате кога ќе искомбинирате јаболка и ореви, а со малку кулинарска фантазија можете многу брзо да ги претворите во неодолив колач. Вистинско уживање за доцно неделно попладне, додека со шолја

Десерт без глутен: Мафини со чоколадо

Десерт без глутен: Мафини со чоколадо

Десерт без глутен: Мафини со чоколадо Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115 гр. путер Три лажици какао Три јајца Шолја кафеав шеќер Две лажици екстракт од ванила Начин на подготовка: Загрејте ја рерната

Што јадеше Тито

Што јадеше Тито

Оние што го познавале Тито велат дека тој ги обожавал колачињата со комбинација на чоколадо и кафе Потребни состојки:  4 јајца; 200 грама шеќер; 1 ванилин шеќер; 100 гр мелени  ореви или лешници; 5 лажици сварено црно кафе - ладно ; 5 лажици брашно; 1 прашок за пециво; 3 лажици масло . Одделете ги жолчките од жолчките. Разматете ги белките. Додадете

Оваа одлична чоколадна торта може да ја јадете и кога сте на диета

Оваа одлична чоколадна торта може да ја јадете и кога сте на диета

Сонот на секој од нас е да може да ужива во големо парче десерт без грижа на совест. А што ако ви кажеме дека тоа е можно, па дури и дека можете таков десерт да подготвите за многу кратко време? Состојки: 1/2 шолја кокосово брашнп 1,5 шолји мелени бадеми Прстофат сол 4 лажици јаворов сируп 2 лажици кокосово масло 1/2 шолја кокосово млеко 150 гр темно

Чоко-торта која може да се јаде дури и кога сте на диета

Чоко-торта која може да се јаде дури и кога сте на диета

Сонот на секој од нас е да може да ужива во големо парче десерт без грижа на совест. А што ако ви кажеме дека тоа е можно, па дури и дека можете таков десерт да подготвите за многу кратко време? Состојки: 1/2 шолја кокосово брашнп 1,5 шолји мелени бадеми Прстофат сол 4 лажици јаворов сируп 2 лажици кокосово масло 1/2 шолја кокосово млеко 150 гр темно

Чоколадна торта која можете да ја јадете и кога сте на диета

Чоколадна торта која можете да ја јадете и кога сте на диета

Сонот на секој од нас е да може да ужива во големо парче десерт без грижа на совест. А што ако ви кажеме дека тоа е можно, па дури и дека можете таков десерт да подготвите за многу кратко време? Состојки: 1/2 шолја кокосово брашнп 1,5 шолји мелени бадеми Прстофат сол 4 лажици јаворов сируп 2 лажици кокосово масло 1/2 шолја кокосово млеко 150 гр темно

Чоколадни бомбици со ореви

Чоколадни бомбици со ореви

Состојки Тесто: 125 гр путер или маргарин, 100 мл масло, 1 јајце, 1 чаша (200 мл) шеќер во прав, 2 лажици јогурт, 3 лажици какао, 1 пакетче ванилин шеќер, 1 пакетче прашак за пециво, 4 чаши брашно Фил: 2 јаболка, 1 чаша шеќер во прав, 1 лажиче цимет, 100 гр сечкани ореви Шербет: 1 и 1/2 чаша вода, 1 чаша шеќер. Јаболката изрендајте ги, промешајте ги

Баунти штангли – вкусни колачи со многу кокос кои се топат во уста

Баунти штангли – вкусни колачи со многу кокос кои се топат во уста

За сите љубители на кокосот – ова се одлични колачи! Потребни состојки: 300 г брашно 150 г шеќер 100 г маргарин или путер 2 жолчки 1 лажица какао ½ прашок за печиво малку кисела павлака или млеко За прв фил: 6 белки 150 г шеќер 150 г кокос за втор фил: 4 жолчки 2 пудинг од ванила 600 мл млеко 150 г маргарин или путер 100 г шеќер во прав за глазура