притисни ентер »

Спортската јавност во светот тагува: Во сообраќајна несреќа загина најдобриот светски маратонец
Спортската јавност во светот тагува: Во сообраќајна несреќа загина најдобриот светски маратонец

Спортската јавност во светот тагува: Во сообраќајна несреќа загина најдобриот светски маратонец

Голема трагедија ја погоди спортската јавност низ целиот свет. Келвин Киптум кој минатата година постави светски рекорд на маратоните загина во сообраќајна несреќа. Кениецот направи неверојатен успех откако делницата од 42 километри ја истрча за два часа и 35 секунди. Тогаш светот му се поклони за неверојатното достигнување, а денеска пристигнува трагичната

Во сообраќајка загина Киптум, светскиот рекордер во маратон

Во сообраќајка загина Киптум, светскиот рекордер во маратон

Кенискиот атлетичар Келвин Киптум, актуелниот светски рекордер во маратон, загина во сообраќајна несреќа во својата татковина, објавија водечките светски медиуми, а веста ја потврдија и членовите на неговото семејство. Според соопштението на локалната полиција во Кенија, несреќата се случила на патот Елдорет-Капсабет, а животот го загубил и неговиот

Светскиот рекордер во маратонот Киптум загина во сообраќајна несреќа

Светскиот рекордер во маратонот Киптум загина во сообраќајна несреќа

Актуелниот светски рекордер во маратон, кенискиот тркач Келвин Киптум, загина во сообраќајна несреќа, објави порталот „Бизна Кенија“. Несреќата во која учествувал спортист се случила на автопатот меѓу кенискиот град Елдорет и селото Каптагат. Маратонецот возел автомобил, изгубил контрола и удрил во дрво. Заедно со 24-годишниот Киптум почина и неговиот

Загина Келвин Киптум, светскиот рекордер во маратон

Загина Келвин Киптум, светскиот рекордер во маратон

24 годишниот Келвин Киптум изгубил контрола над своето возило додека возел во Каптагат, југозападна Кенија, во 23 часот по локално време. Во несреќата загинал и неговиот тренер Жервеис Хакизимана, додека третиот патник бил итно пренесен во болница. Кенијскиот атлетичар го постави светскиот рекорд во маратон во Чикаго лани во октомври, откако делницата

Детали и фотографии од местото на среќата каде што загина светскиот рекордер

Детали и фотографии од местото на среќата каде што загина светскиот рекордер

Светскиот рекордер Келвин Киптум го загуби животот во сообраќајна несреќа во неговата родна Кенија. Киптум загина на само 24 години како последица од фатални повреди со кои се здобил во сообраќајна несреќа. По трагичната вест во медиумите се појавуваат и детали за несреќата. Уште еден дерби викенд и важни битки за титули! ↓↓↓ Светскиот рекордер излетал

Голема трагедија: Најдобриот светски маратонец загина во сообраќајка - oткриени детали од страшната несреќа

Голема трагедија: Најдобриот светски маратонец загина во сообраќајка - oткриени детали од страшната несреќа

Светскиот рекордер на маратонската делница, Келвин Киптум трагично го загуби својот живот во родната Кенија, а оттаму почнаа да пристигнуваат и првите детали за тоа како дошло до немилиот настан. Најдобриот маратонец го загуби животот на само 24-годишна возраст како последница на фатални повреди кои ги добил од сообраќајната несреќа, која била предизвикана

Откриени детали од страшната несреќа во која животот го загуби Киптум

Откриени детали од страшната несреќа во која животот го загуби Киптум

Светскиот рекордер на маратонската делница, Келвин Киптум трагично го загуби својот живот во родната Кенија, а оттаму почнаа да пристигнуваат и првите детали за тоа како дошло до немилиот настан. Најдобриот маратонец го загуби животот на само 24-годишна возраст како последница на фатални повреди кои ги добил од сообраќајната несреќа, која била предизвикана