притисни ентер »

Салата со урда, јатки и краставица
Салата со урда, јатки и краставица

Салата со урда, јатки и краставица

Има разни видови на салати со урда, меѓутоа во повеќето се става и шунка, мојата варијанта на салата со урда е без сувомеснати производи. Најпрво свежата краставица се лупи и се сече на ситни коцкички. Се посолува со малку сол и се остава да отстои така во цедалка за да го пушти вишокот на вода, отприлика 1 час. Потоа во сад ја истураме урдата и додаваме