притисни ентер »

Тренерот на Далас импресиониран од Дончиќ: Не знам од која планета доаѓа!
Тренерот на Далас импресиониран од Дончиќ: Не знам од која планета доаѓа!

Тренерот на Далас импресиониран од Дончиќ: Не знам од која планета доаѓа!

Тренерот на Далас, Рик Чарлис, не може да поверува каков играч има во своите редови, а тоа се однесува на словенечкиот вундеркинк - Лука Дончиќ, кој сезонава игра феноменално во НБА лигата. Инаку, Лука Дончиќ го предводеше својот тим до нова победа, овој пат против Њу Орлеанс со 118-97, поради што доби пофални зборови од својот тренер. Искрено, не

Дончиќ во егал со Леброн: Не знам од која планета дојде ова дете во НБА!

Дончиќ во егал со Леброн: Не знам од која планета дојде ова дете во НБА!

Тренерот на Далас Маверикс, Рик Карлајл, има само пофални зборови за младиот словенски кошаркар, Лука Дончиќ. Одличниот 20 годишен кошаркар е прогласен за најдобар играч на месец ноември во западната конференција, а зад себе има фантастични бројки, 30.6 поени, 10 скокови и 9.6 асистенции по натпревар. Словенското чудо од дете и минатата ноќ брилјираше

Неверојатниот Дончиќ изедначи уште еден рекорд на Леброн Џејмс, а повтори постигнување и на Шекил Онил

Неверојатниот Дончиќ изедначи уште еден рекорд на Леброн Џејмс, а повтори постигнување и на Шекил Онил

Лука Дончиќ со нова маестрална партија го предводеше Далас до триумф на гостувањето кај Њу Орлеанс од 97-118, Словенецот за 28 минути на паркетот постигна 33 поени и забележа 18 скокови. Лука Дончиќ со нова маестрална партија го предводеше Далас до триумф на гостувањето кај Њу Орлеанс од 97-118, Словенецот за 28 минути на паркетот постигна 33 поени

Дончиќ експресно до нов личен рекорд и два подвига на Леброн

Дончиќ експресно до нов личен рекорд и два подвига на Леброн

Најпријатното изненадување во НБА лигата за оваа сезона е секако словенечкиот вундеркинг Лука Дончиќ. Тој ја прослави титулата за најдобар играч на Западната конференција во ноември со нова партија за аналите на најсилната лига во светот. Словенецот овој пат го предводеше Далас до победа против Њу Орлеанс (118:97) со 33 поени и 18 скокови, што е негов

Ниту Леброн не му може ништо – тројка на Дончиќ за молк во „Стејплс Центар“

Ниту Леброн не му може ништо – тројка на Дончиќ за молк во „Стејплс Центар“

ВИДЕО: Ниту Леброн не му може ништо – тројка на Дончиќ за молк во „Стејплс Центар“ Најголемата сензација во новата НБА сезона е Лука Дончиќ. Никој не очекуваше вакви бројки од младиот Словенец во неговата втора сезона во САД. Благодарение на него Далас има скор кој го води во плеј-офот, иако е рано да се зборува за доигрувањето. Вчера 20-годишникот

Вечниот „крал“: Дури 97,2% од НБА кошаркарите се помлади од Леброн Џејмс

Вечниот „крал“: Дури 97,2% од НБА кошаркарите се помлади од Леброн Џејмс

Долговечноста на Леброн Џејмс ќе му овозможи да надмине голем број статистички податоци кои се дел од историјата на НБА лигата. „Кралот“, кој во наредните неколку сезони ќе го гледаме во ЛА, и на 34 години покажува дека е дел од елитата и еден од најдобрите кошаркари во светот. Промената на генерации го прави да изгледа како вистински „старец“ во лигата

Дончиќ го измами Леброн Џејмс и со тројка го замолкна „Стејплс“

Дончиќ го измами Леброн Џејмс и со тројка го замолкна „Стејплс“

Лука Дончиќ имаше одличен настап против Лос Анџелес лејкерс, па му донесе триумф на Далас маверикс со 114-100, а еден потег во текот на мечот ги воодушеви навивачите. Леброн Џејмс се обиде да го запре Дончиќ при шут за тројка, иако тоа не беше негова мисија на натпреварот, но не успеа, а Словенецот погоди и ја замолкна арената. Luka Doncic. Frente

Ниту Леброн не му може ништо - тројка на Дончиќ за молк во „Стејплс Центар“

Ниту Леброн не му може ништо - тројка на Дончиќ за молк во „Стејплс Центар“

Најголемата сензација во новата НБА сезона е Лука Дончиќ. Никој не очекуваше вакви бројки од младиот Словенец во неговата втора сезона во САД . Благодарение на него Далас има скор кој го води во плеј-офот, иако е рано да се зборува за доигрувањето. Вчера 20-годишникот приреди нов кошаркарски рецитал и тоа среде Лос Анџелес, во домот на големиот Леброн