Штутгарт обезбеди три гола предност против Хамбургер во битката за опстанок

Штутгарт го победи Хамбургер со 3:0 на домашен терен во првиот меч од плеј-офот за опстанок во Бундеслигата. Реваншот се игра на 5 јуни во Хамбург, а Штутгарт ќе замине со убедлива предност. Мавропанос уште во првата минута донесе водство за Штутгарт, а Гираси потоа не реализира пенал. Вагноман и Гираси на почетокот на второто полувреме постигнаа уште

Штутгарт го декласираше Хамбургер и е на чекор до опстанок во Бундеслигата

Последното коло во Бундеслигата донесе неверојатна драма на врвот и Баерн Минхен во луда завршница успеа да ја освои титулата во домашното првенство, но доста тензично беше и во борбата за опстанок. Покрај отпишаната Херта, Шалке 04 беше вториот тим кој се пресели во Втора лига, додека Штутгарт со ремито против Хофенхајм не успеа да се спаси и си закажа

Штутгарт со една нога повторно во Бундеслигата: Убедливо против Хамбург во баражот за опстанок

Штутгарт е веќе безмалку до опстанок во Бундеслигата откако во првиот натпревар од бараж пресметката за опстанок славеше на домашен терен против Хамбургер со убедливи 3-0. Штутгарт не дозволи никакво изненадување против третопласираната екипа од Втората лига на Германија најавувајќи ја победата со голот на Мавропанос уште во 1. минута од средбата.

Штутгарт останува во Бундеслигата: Убедливо против Хамбург во баражот за опстанок

Штутгарт и следната сезона ќе игра во Бундеслигата откако во бараж пресметката за опстанок славеше против Хамбургер со убедливи 3-0. Штутгарт не дозволи никакво изненадување против третопласираната екипа од Втората лига на Германија најавувајќи ја победата со голот на Мавропанос уште во 1. минута од средбата. Штутгарт во првото полувреме не реализираше

ВИДЕО | Штутгарт го прегази Хамбургер и дојде на чекор да остане во Бундеслигата

ВИДЕО | Штутгарт го прегази Хамбургер и дојде на чекор да остане во Бундеслигата Стефан Даскалов Пред 4 минути Фото: VfB Stuttgart Tимот на Штутгарт е многу блиску да остане во Бундеслигата откако вечерва го победи Хамбургер со 3:0 во првиот бараж натпревар. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Хамбургер долги години се мачи во германската

Штутгарт на милиметри да остане бундеслигаш - го прегазија Хамбургер во баражот

Штутгарт е на чекор да остане дел од елитната Бундеслига во Германија откако во првиот меч од баражот за опстанок, вечерва на својот стадион го прегазија бившиот германски и европски првак Хамбургер со 3-0. Хамбургер кој веќе низа години е потонат во Цвајта годинава конкурира за најголем малер, откако овој тим минатиот викенд беше на чекор до директен

Штутгарт не се предава од бундеслигашкото место и го „разби“ Хамбургер во првиот бараж-меч

Екипата на Штутгарт најверојатно нема да менува средина следната сезона, бидејќи на првиот натпревар од баражот во Бундеслигата го разби Хамбургер и пред својата публика славеше убедлива победа од 3-0, а малку фалеше резултатот да биде уште поубедлив. На „Мерцедес-Бенц Арена“ избраниците на Себастијан Хенес одиграа фантастичен натпревар и уште од самиот