притисни ентер »

Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ
Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ

Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ

Летните олимписки (ЛОИ) и Параолимписки игри (ПОИ) во Токио закажани за годинава се одложени за 2021 година поради пандемијата на коронавирус. Игрите што требаше да почнат на 24 јули се презакажани за „не подоцна од летото 2021 година“, а и понатаму ќе се нарекуваат Токио 2020. Предложив одложување за една година, а претседателот на Интернационалниот

Томас Бах: Олимписките игри ќе бидат светлина за луѓето по светската пандемија

Томас Бах: Олимписките игри ќе бидат светлина за луѓето по светската пандемија

Во минатото за Олимписките Игри се одложуваа војните. Но, пандемијата на коронавирусот која ја нападна планетата сепак го одложи најголемиот спортски настан за една година. Донесена е одлука Летните олимписки игри во Токио да се одржат следното лето. Здравјето на луѓет во овие моменти е најважно, а со одложувањето ќе бидат заштитени и сите спортисти

Јапонија ќе загуби неверојатни 2,7 милијарди долари од откажувањето на ЛОИ во Токио!

Јапонија ќе загуби неверојатни 2,7 милијарди долари од откажувањето на ЛОИ во Токио!

Јапонија ќе има неверојатна загуба од 2,7 милијарди долари поради откажувањето на Летните Олимписки игри во Токио, кои требаше да се одржат годинава, а поради пандемијата со коронавирус во светот, практично се поместуваат за следната година. Според најугледниот весник на Далечниот Исток, „Никеи“, Јапонија ја очекува сериозен финансиски удар од Игрите,

Го најдоа терминот: ЛОИ во Токио догодина ќе се одржат помеѓу Вимблдон и УС-опен?

Го најдоа терминот: ЛОИ во Токио догодина ќе се одржат помеѓу Вимблдон и УС-опен?

Летните Олимписки игри во Токио веќе сигурно летово нема да се одржат откако Интернационалниот Олимписки Комитет (ИОК) и јапонските власти се договориле за одложување на најголемиот спортски настан, веројатно за идната година, па сега светското олимписко движење бара термин кога да ги закаже игрите во 2021 година. Поради пандемијата со коронавирусот

МОК: Поддршка за одлуката на ИОК и на организаторите

МОК: Поддршка за одлуката на ИОК и на организаторите

Македонскиот олимписки комитет (МОК) дава целосна поддршка за одлуката на јапонската влада за одложување на Игрите и на прифаќањето на оваа одлука од Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). – Сега сите може да се фокусираме на нашата заштита, особено на здравјето на спортистите, но и на здравјето на оние околу спортистите, тренерите, тимовите за

Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ

Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ

ЛОИ и ПОИ во Токио се одложени и треба да се одржат „не подоцна од летото 2021 година“. Олимписките игри во минатото се справуваа со многу предизвици, од тероризам и бојкотирање до војна и допинг, никогаш не биле одложени во 124-годишната историја, но биле откажани во 1916, 1940 и во 1944 година, за време на Првата и на Втората светска војна Летните

Спортскиот календар веројатно ќе претрпи големи промени

Спортскиот календар веројатно ќе претрпи големи промени

Со одложувањето на Летните олимписки игри во Токио за в година, поради пандемијата на коронавирусот, Игрите се вметнуваат во натпреварувачкиот календар за следната година, што ќе донесе нови ускладувања на термините на сите претходно предвидени натпреварувања во европски и во светски рамки. На ЛОИ има 33 спорта, а многу од нив веќе имаат испланиран

Новиот термин за ЛОИ во Токио ќе биде познат во следните четири седмици

Новиот термин за ЛОИ во Токио ќе биде познат во следните четири седмици

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) овие денови интензивно соработува со останатите светски спортски организации, за да се најде заеднички јазик како би се одредил новиот датум за одржување на Летните олимписки игри во Токио. Пред неколку дена и официјално беше одложен најголемиот спортски собир оваа година и истиот е презакажан за следното лето,

МОК: Здравјето во прв план, ја поддржуваме одлуката за одложување на Игрите!

МОК: Здравјето во прв план, ја поддржуваме одлуката за одложување на Игрите!

Македонскиот олимписки комитет информираше дека наредните Летни олимписки игри во Токио треба да се организираат во првата половина од 2021 година. Многу спортски натпреварувања се одложени, прекинати поради епидемијата на коронавирусот, а до последен момент не се знаеше што ќе биде со Летните олимписки игри во Токио. Интернационалниот олимписки комитет