притисни ентер »

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!
Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Анастасија Павличенкова (Русија) и Барбора Крејчикова (Чешка) се тенисерките кои во сабота во 15 часот ќе играат во финалето на Ролан Гарос. Во првото полуфинале денеска, Павличенкова со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови) ја победи Тамара Зиданшек од Словенија. Овој меч траеше околу час и половина. Но затоа во второто полуфинале, меѓу Крејчикова и

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Анастасија Павличенкова (Русија) и Барбора Крејчикова (Чешка) се тенисерките кои во сабота во 15 часот ќе играат во финалето на Ролан Гарос. Во првото полуфинале денеска, Павличенкова со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови) ја победи Тамара Зиданшек од Словенија. Овој меч траеше околу час и половина. Но затоа во второто полуфинале, меѓу Крејчикова и

Бекер: Не може Надал вечно да владее со Ролан Гарос

Бекер: Не може Надал вечно да владее со Ролан Гарос

Пред нас се полуфиналните пресметки на Ролан Гарос во кој силите ќе ги одмерат Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, односно Александер Зверев со Стефанос Циципас. Ова се мечеви кои утре ќе се одиграат во Париз, а во пресрет на истите свој коментар имаше легендата на овој спорт Борис Бекер. -Не дека сум видовит, главен фаворит за мене сè уште е Надал. Ама

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Барбора Крејчикова, 25-годишната чешка тенисерка, на која досега најголем успех на гренд слем турнирите и беше четвртото коло, ќе игра во финалето на Ролан Гарос, откако во драматичен меч успеа да спаси меч-топка и со 7:5/4:6/9:7 да ја совлада својата врсничка, грчкото изненадување Марија Сакари. Крејчикова во саботното финале ќе се сретне со Русинката,

Пављученкова и Крејчикова ќе водат битка за трофејот на Ролан Гарос

Пављученкова и Крејчикова ќе водат битка за трофејот на Ролан Гарос

Анастасија Пављученкова и Барбора Крејчикова ќе се борат за титулата на вториот грен слем во оваа календарска година Ролан Гарос. Ова е епилогот по денешните полуфинални мечеви кои понудија доста возбудувања, борба во која на крајот славеа тенисерките од Русија и Чешка. Прва работата си ја заврши Пављученкова која стана прва дама која настапила на

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Барбора Крејчикова, 25-годишната чешка тенисерка, на која досега најголем успех на гренд слем турнирите и беше четвртото коло, ќе игра во финалето на Ролан Гарос, откако во драматичен меч успеа да спаси меч-топка и со 7:5/4:6/9:7 да ја совлада својата врсничка, грчкото изненадување Марија Сакари. Крејчикова во саботното финале ќе се сретне со Русинката,

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Барбора Крејчикова, 25-годишната чешка тенисерка, на која досега најголем успех на гренд слем турнирите и беше четвртото коло, ќе игра во финалето на Ролан Гарос, откако во драматичен меч успеа да спаси меч-топка и со 7:5/4:6/9:7 да ја совлада својата врсничка, грчкото изненадување Марија Сакари. Крејчикова во саботното финале ќе се сретне со Русинката,

Крејчикова, по долга битка, обезбеди финале со Пављученкова на Ролан Гарос

Крејчикова, по долга битка, обезбеди финале со Пављученкова на Ролан Гарос

Чешката тенисерка Барбара Крејчикова се пласираше за првпат во кариерата во едно Грандслем финале, откако во второто полуфинале на Ролан Гарос по три часа и 20 минути игра успеа да ја победи Гркинката Марија Сакари со 7-5, 4-6 и 9-7. Крејчикова во сабота за трофејот на Ролан Гарос ќе игра против Русинката Анастасија Пављученкова која претходно во текот

Крејчикова избори финале против Пављученкова на Ролан Гарос

Крејчикова избори финале против Пављученкова на Ролан Гарос

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова е втора финалистка на Ролан Гарос откако по маратонска борба ја совлада Марија Сакари од Грција со 2-1 по сетови, односно 7-5, 4-6 и 9-7. Во текот на натпреварот се водеше голема борба меѓу двете тенисерки, но подобра од мечот излезе Крејчикова од Чешка, која избори финале против Анастасија Пављученкова. Пављученкова