притисни ентер »

Модри патлиџани во тегла за зимница – многу вкусно!
Модри патлиџани во тегла за зимница – многу вкусно!

Модри патлиџани во тегла за зимница – многу вкусно!

Модриот патлиџан во тегла за зимница има многу посебен вкус, кој пробал знае. Како и секој друг рецепт за зимница, почнувајќи од пиперките на 100 начини, руските салати и туршиите, така и модриот патлиџан во саламура е задолжителен на нашето зимско мени. Првиот рецепт што ќе ви го претставиме е на нашата драга читателка Елена Ангелевска. РЕЦЕПТ 1 Фото

Салата во тегли од зелка, морков и карфиол – колку дози и да направам, секогаш се малку!

Салата во тегли од зелка, морков и карфиол – колку дози и да направам, секогаш се малку!

Многу вкусна салата полна со витамини и минерали, за сладење цело зимо! Рецептот го сподели нашата драга читателка во групата на НМД рецепти. Фото и рецепт: Благица Баба Буки Ивановска Потребни состојки: 2 кг карфиол 2 кг зелка 1 кг морков 200 г шеќер 400 мл масло 120 г сол 350 мл оцет 1 лажица мелен црн пипер 2 филџанчиња вода Постапка: Зелката ситно

Најубавите рецепти за ПЕЧИ ГМЕЧИ – кој пробал знае, а кој не не пробал, ќе се кае

Најубавите рецепти за ПЕЧИ ГМЕЧИ – кој пробал знае, а кој не не пробал, ќе се кае

Печи-Гмечи е традиционална македонска зимница која се приготвува во речиси секое семејство. Оригиналниот рецепт содржи везени пиперки, но може да се приготви и од обични или кој какви има. Исто така, според оригиналниот рецепт пиперките само малку се запекуваат и не треба да се лупат, но на оние што им пречи – ги лупат. Прво ќе ви го претставуме рецептот