притисни ентер »

Здрав и посен ролат што не се пече
Здрав и посен ролат што не се пече

Здрав и посен ролат што не се пече

Оваа кокос и какао ролна е направена од неколку здрави состојки и, секако, се прави многу едноставно и брзо, без вклучување на шпоретот Состојки: 200 г урми 140 г бадеми 1 лажица какао во прав Фил: 100 г кокосово брашно 70 г индиски ореви 10 урми екстракт од ванила 70 мл вода Приготвување: Потопете 200 г урми и бадеми во вода околу 40 минути. Потоа

Рум бомбици

Рум бомбици

1. Урмите ги потопуваме во жешка вода да стојат 15тина минути. 2. Во блендер ги ставаме овесните снегулки, исцедените урми, путерот од кикиритки и кокосовото масло. Блендираме. Во смесата додаваме од водата во која стоеја урмите, блендираме. 3. Смесата ја ставаме во длабок сад. Ги додаваме рум аромата и брусницата. Со рака ја месиме смесата. Формираме

Чоколаден милкшејк

Чоколаден милкшејк

Брзо, вкусно, здраво и хранливо.....одлично за вашите дечиња. 1. Бананата ја сецкаме на помали парчиња и ја ставаме во чашката од блендерот. Го додаваме и млекото и чоколадото во прав. 2. Блендираме до хомогенизирање на состојките. 2. Послужуваме веднаш. На здравје!

Чоко- сладолед торта

Чоко- сладолед торта

1. Основа- Урмите ги ставаме во жешка вода да стојат 20 тина минути. Во блендер ги ставаме овесните снегулки, оревите и исцедените урми. Блендираме. Во смесата додаваме 5 лажици од водата во која стоеја урмите. Блендираме. Смесата ја ставаме во кружен калак со дијаметар 20цм претходно обложен со хартија за печење. Оставаме да се стегне во фрижидер

Ќе излижете прсти – кремасти карамел плочки со чоколадна глазура

Ќе излижете прсти – кремасти карамел плочки со чоколадна глазура

Ова е вистинскиот сладок рецепт за сите хедонисти – богат, раскошен вкус на карамела, прелиена со вкусно чоколадо. Кората е богата со урми, мед и ореви, што значи дека дефинитивно нема да зажалите доколку ги направите уште денес. Исчистените урми потопете ги во топла вода околу 10 минути. Процедете ги и ставете ги во блендер со останатите состојки