притисни ентер »

Хорнер очекувал подобар резултат
Хорнер очекувал подобар резултат

Хорнер очекувал подобар резултат

Сударот на Кевин Магнусен од Хаас го попречи квалификацискиот круг на Верстапен, по што тој беше 11ти, но по казната поради поправка на болидот на данецот и казната за Карлос Саинз, Макс тргна од топ 10. Верстапен почна на хард компонентата затоа што имаше слободен избор на гуми и со такви пневматици доби неколку позиции поради тоа што подоцна влезе