притисни ентер »

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори
Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас е главната тема денеска во грчките медиуми, кои се обидуваат да дознаат дали тоа претставувало „шаховски потег” на премиерот Алексис Ципрас или криза во Владата на Ципрас. Непредвидливиот потег на Коѕијас предизвика вистинска бура од реакција во Грција, а се сведува на фактот што Ципрас всушност

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас е главната тема денеска во грчките медиуми, кои се обидуваат да дознаат дали тоа претставувало „шаховски потег” на премиерот Алексис Ципрас или криза во Владата на Ципрас. Непредвидливиот потег на Коѕијас предизвика вистинска бура од реакција во Грција, а се сведува на фактот што Ципрас всушност

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас е главната тема денеска во грчките медиуми, кои се обидуваат да дознаат дали тоа претставувало „шаховски потег” на премиерот Алексис Ципрас или криза во Владата на Ципрас. Непредвидливиот потег на Коѕијас предизвика вистинска бура од реакција во Грција, а се сведува на фактот што Ципрас всушност

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас е главната тема денеска во грчките медиуми, кои се обидуваат да дознаат дали тоа претставувало „шаховски потег” на премиерот Алексис Ципрас или криза во Владата на Ципрас. Непредвидливиот потег на Коѕијас предизвика вистинска бура од реакција во Грција, а се сведува на фактот што Ципрас всушност

Заев и Ципрас разговараа на телефон: Продолжуваме во посветеноста кон Преспанскиот договор

Заев и Ципрас разговараа на телефон: Продолжуваме во посветеноста кон Преспанскиот договор

Превземањето на министерството за надворешни работи од страна на премиерот Ципрас после оставката на министерот Коѕијас е знак дека Грција најсериозно ќе продолжи со имплементација на договорот од Преспа, вели премиерот Заев кој телефонски разговарал со колегата Ципрас, пренесе 24вести. И портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос вели дека

Заев и Ципрас ги потврдија обостраните позитивни позиции кон Преспанскиот договор

Заев и Ципрас ги потврдија обостраните позитивни позиции кон Преспанскиот договор

Ненадејната оставка на првиот човек на грчката дипломатија, Никос Коѕијас предизвика лавина реакции како во Грција, така и во Македонија, но и пошироко, во светските политички сфери. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ги отфрли толкувањата дека Коѕијас не бил на иста линија со политиката на владата, велејќи дека лично Козијас треба

Заев и Ципрас телефонски: Продолжуваме со иста воља во посветеноста кон Преспанскиот договор

Заев и Ципрас телефонски: Продолжуваме со иста воља во посветеноста кон Преспанскиот договор

Превземањето на министерството за надворешни работи од страна на премиерот Ципрас после оставката на министерот Коѕијас е знак дека Грција најсериозно ќе продолжи со имплементација на договорот од Преспа, вели премиерот Заев кој телефонски разговарал со колегата Ципрас. И портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос вели дека двајцата премиери

Ципрас го презема грчкото МНР како гаранција за Договорот од Преспа

Ципрас го презема грчкото МНР како гаранција за Договорот од Преспа

Ципрас го презема грчкото МНР како гаранција за Договорот од Преспа Заев и Ципрас по оставката на Никос Коѕијас како министер за надворшени работи на Грција, во телефонски разговор си размениле гаранции за имплементација на Договорот од Преспа. Ципрас во разговорот, на Заев му пренел дека ја презема под свое грчката дипломатија како гаранција да се

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ. Во него тој објаснува дека политичката порака од завчерашната владина седница е дека грчката Влада е посветена на Договорот од Преспа. -Мислам дека и господинот

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ. Во него тој објаснува дека политичката порака од завчерашната владина седница е дека грчката Влада е посветена на Договорот од Преспа. – Мислам дека и