Судиски циркус: Веспрем победи со звукот на сирената, арбитрите не сакаа да ја гледаат снимката

Веспрем со минимална предност од 32-31 ќе отпатува за Данска на реванш дуелот со Алборг по драматичниот финиш во кој унгарскиот гигант 60 минути бркаше резултат, за буквално во последната секунда да стигне до првото водство на мечот, кога Јахија го совлада Ландин. Данците останаа бесни на судиите бидејќи не можеше со сигурност да се каже дали Јахија

Веспрем со гол во последната секунда го победи Алборг!

Во меч со исклучително драматичен финиш Веспрем со 32-31 го победи Алборг во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите. Алборг водеше во текот на целиот меч, а Веспрем со своето прво водство дојде до победа. Алборг неколкупати водеше со највисоки шест гола разлика, на полувремето имаа предност од 17-12, но како одминуваше времето Веспрем ја

Алборг испушти убава предност, Веспрем победи во последната секунда

Ракометарите на Веспрем буквално во последната секунда се изборија за минимален триумф (32-31) над Алборг во првиот четвртфинален дуел од Лигата на шампионите. Унгарците долго беа во негатива, но на крајот успеаја да се радуваат пред многубројната домашна публика. Алборг тргна фуриозно на стартот од првиот дел и покажа одлична игра во офанзивата, додека

Веспрем на среќa и мускули до „минималец“

фото: Telekom Veszprem ВЕСПРЕМ - АЛБОРГ  32-31 (12-17) Ремили 6, Вајлупов 5, Елисон 5 - Хоксер 4, Антонсен 4, Влах 4 Со гол за кој Данците тврдеа дека е постигнат по истек на времето, а на кој му претходеше недосуден фаул во напад, екипата на Веспрем со 32-31 го совлада данскиот Алборг на нивната прва 1/4 финална пресметка одржана во Веспрем Арена