притисни ентер »

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО
Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Финска и Шведска ќе учествуваат на денешниот неформален состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин. На средбата се очекува да аплицираат за членство и претставници на двете земји. Интересот од Финска и Шведска се зголеми откако Русија ја нападна Украина. Инаку, овие две земји со децении се со неутрален статус, од времето на Студената

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Финска и Шведска ќе учествуваат на денешниот неформален состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин. На средбата се очекува да аплицираат за членство и претставници на двете земји. Интересот од Финска и Шведска се зголеми откако Русија ја нападна Украина. Инаку, овие две земји со децении се со неутрален статус, од времето на Студената

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Финска и Шведска ќе учествуваат на денешниот неформален состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин. На средбата се очекува да аплицираат за членство и претставници на двете земји. Интересот од Финска и Шведска се зголеми откако Русија ја нападна Украина. Инаку, овие две земји со децении се со неутрален статус, од времето на Студената

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа дека не е возможно членката на НАТО Турција да ги поддржи плановите на Шведска и Финска да се придружат на Алијансата, додавајќи дека нордиските земји биле „дом на многу терористички организации“. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа дека не е возможно членката на НАТО Турција да ги поддржи плановите

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Министрите за надворешни работи на Шведска и на Финска објавија дека се надеваат дека ќе се сретнат со нивниот турски колега в сабота во Берлин за да разговараат за потенцијалните кандидатури на нивните земји за НАТО. Информацијата дојде откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го изрази своето противење за нивно приклучување. Шефицата на шведската

Вашингтон работи на разјаснување на позицијата од Турција

Вашингтон работи на разјаснување на позицијата од Турција

Откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО, следеше реакција од Белата куќа. – Вашингтон работи на „разјаснување на позицијата на Турција“ откако претседателот Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО, изјави портпаролката на Белата куќа Џен

Ердоган: Ставот на Турција за влезот на Финска и Шведска во НАТО „не е позитивен“

Ердоган: Ставот на Турција за влезот на Финска и Шведска во НАТО „не е позитивен“

Турскиот претседател Ердоган денеска изјави дека ставот на Турција за влезот на Финска и Шведска во НАТО „не е позитивен“. Помошникот државен секретар за Европа и Евроазија изјави за новинарите дека на оваа тема ќе се разговара на министерскиот состанок на НАТО во текот на викендот во Берлин. “Соединетите Држави работат на разјаснување на позицијата

Вашингтон се вклучува во „разјаснување“ на ставот на Турција во однос на членството на Шведска и Финска во НАТО

Вашингтон се вклучува во „разјаснување“ на ставот на Турција во однос на членството на Шведска и Финска во НАТО

Претседателот Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО Вашингтон работи на „разјаснување на позицијата на Турција“ откако претседателот Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки. Идниот пристап на двете земји во Алијансата

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО, таму имаше терористи

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО, таму имаше терористи

Планот на Финска да аплицира за членство во НАТО, објавен во четвртокот, и очекувањата дека Шведска ќе го стори истото, ќе доведе до проширување на западната воена алијанса, на што се противи рускиот претседател Владимир Путин. „Ги следиме развојот на настаните за Шведска и Финска, но немаме позитивни ставови“, изјави Ердоган за новинарите во Истанбул,