притисни ентер »

Хрватите добија шестцифрена причина да гризаат уште повеќе на СП!

Хрватите добија шестцифрена причина да гризаат уште повеќе на СП!

Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) им даде дополнителна мотивација на своите ракометари да остварат добар резултат на Светското првенство во Германија и во Данска. Ако станат светски шампиони, Хрватите ќе добијат премија од 450.000 евра вкупно, за цела репрезентација. Ако освојат сребро ќе поделат 300.000 евра, бронзата ќе им донесе 200.000 евра, а четврто

Хрватите ако освојат злато на СП ќе поделат премија од 450.000 евра

Хрватите ако освојат злато на СП ќе поделат премија од 450.000 евра

Хрватската ракометна федерација им даде дополнителна мотивација на ракометарите да остварат добар резултат на Светското првенство во Германија и во Данска. Ако станат шампиони, „коцкестите“ ќе добијат премија од 450.000 евра вкупно, за цела репрезентација. Ако освојат сребро ќе поделат 300.000 евра, бронзата ќе им донесе 200.000 евра, а четврто место

Газдата на хрватскиот ракомет песимист: Тешко дека ќе пројдеме во вториот круг!

Газдата на хрватскиот ракомет песимист: Тешко дека ќе пројдеме во вториот круг!

Еден од фаворитите во нашата група на ракометното СП, селекцијата на Хрватска, никогаш вака обесхрабрена не тргнала на едно големо натпреварување. „Коцкестите“ имаа несреќа да им се повредат тројца од главните играчи, па сега и јавноста не е намерачена на освојување на медал. Но, шокантна изјава доаѓа од Зоран Гобац, човекот кој е  алфа и омега во

Германците ќе добијат рекордна премија за злато на СП

Германците ќе добијат рекордна премија за злато на СП

Една од двете земји домаќини на Светското првенство нема да штеди пари доколку нивните момци се искачат на тронот. Германија за првпат по 2007 година е домаќин на Светското првенство во ракомет, токму и таа го освои златниот медал. Тамошната федерација објави дека премијата за нов голем успех на Миндијалите ќе изнесува 450,000 евра, што е најголем