притисни ентер »

Лајпциг го понижи Шалке и се доближи до Баерн
Лајпциг го понижи Шалке и се доближи до Баерн

Лајпциг го понижи Шалке и се доближи до Баерн

Лајпциг беше убедлив на гостувањето во Гелзенкирхен и го декласира Шалке со 1:6. Сега тимот на Марко Росе има три бода негатива во однос на лидерот Баерн Минхен кој вечерва игра против Келн. Сѐ беше решено по првите 45 минути кога Лајпциг обезбеди предност од 0:4. Андре Силва постигна два гола, а погодија и Хенрикс и Тимо Вернер. Во вториот дел, Соичиро

Шалке „торпедиран“ на домашен терен: Лајпциг се прошета во Гелзенкирхен

Шалке „торпедиран“ на домашен терен: Лајпциг се прошета во Гелзенкирхен

На Шалке не му се пишува добро. Последопласираниот тим во Бундеслигата доживеа уште една нова катастрофа, откако денеска во првиот меч од новото 17. коло на домашен терен беше „торпедиран“ од екипата на Лајпциг со 6:1. Гостите уште во првите 15 минути поведоа со 2:0 со головите на Андре Силва и на Хенрихс, за до крајот на полувремето со вториот гол

Шалке „торпедиран“ на домашен терен: Лајпциг се прошета во Гелзенкирхен

Шалке „торпедиран“ на домашен терен: Лајпциг се прошета во Гелзенкирхен

На Шалке не му се пишува добро. Последопласираниот тим во Бундеслигата доживеа уште една нова катастрофа, откако денеска во првиот меч од новото 17. коло на домашен терен беше „торпедиран“ од екипата на Лајпциг со 6:1. Гостите уште во првите 15 минути поведоа со 2:0 со головите на Андре Силва и на Хенрихс, за до крајот на полувремето со вториот гол

Лајпциг го понижи Шалке и се доближи до Баерн

Лајпциг го понижи Шалке и се доближи до Баерн

Лајпциг беше убедлив на гостувањето во Гелзенкирхен и го декласира Шалке со 1:6. Сега тимот на Марко Росе има три бода негатива во однос на лидерот Баерн Минхен кој вечерва игра против Келн. Добивај вести на вибер Сѐ беше решено по првите 45 минути кога Лајпциг обезбеди предност од 0:4. Андре Силва постигна два гола, а погодија и Хенрикс и Тимо Вернер

Баерн дома спаси бод, РБ Лајпциг со убедлива победа над Шалке на второто место

Баерн дома спаси бод, РБ Лајпциг со убедлива победа над Шалке на второто место

Фудбалерите на РБ Лајпциг во вторникот вечерта по убедливата победа од 6:1 на гостувањето кај Шалке 04 во првиот натпревар од 17-то коло на германскиот шампионат привремено дојдоа на второто место во Бундеслигата. Дуелот беше решен уште во првите 45 минути, кога РБ Лајпцег имаше предност од 4:0 за РБ Лајпциг со двата гола на Андреа Силва, во 7 и 44,

Ред Бул Лајпциг „доби крила“ и му нанесе катастрофа на Шалке

Ред Бул Лајпциг „доби крила“ и му нанесе катастрофа на Шалке

Шалке на домашен терен доживеа катастрофа од Лајпциг во првиот домашен натпревар оваа година. Последнопласираниот тим на табелата беше поразен со 1-6, иако победата на гостите можеше да биде изразена и со поголема разлика, откако промашија многу шанси, особено во првиот дел, иако во првите 45. минути имаа водство од неверојатни 0-4. Андре Силва во

Како за прва победа во 2023, Лајпциг испука шест парчиња кај Шалке!

Како за прва победа во 2023, Лајпциг испука шест парчиња кај Шалке!

Лајпциг потврди дека во добра форма ја почнува втората полусезона во Бундеслигата, не само поради ремито со 1-1 викендов, во првото коло во 2023 година, туку и со убедливата победа во второто, вечерва во Гелзенкирхен, Тимот во сопствеништво на Ред бул победи со фантастични 6-1 кај Шалке, а триумфот беше јасен уште рано во натпреварот. По седум минути

РБ Лајпциг во меч со седум гола го уништи „фенерџијата“ Шалке

РБ Лајпциг во меч со седум гола го уништи „фенерџијата“ Шалке

Екипата на Шалке 04 останува на дното во Бундеслигата и важи за еден од кандидатите за испаѓање, затоа што во дуелот со РБ Лајпциг доживеа понижување (1-6) и тоа пред домашната публика. Извештај од натпреварот: Тимот од Гелзенкирхен по 17 одиграни кола има само две победи и тешко е да се верува дека може да се спаси. „Биковите“ беа немилосрдни против