притисни ентер »

Три гола, два црвени картони и победа на Лион во 1.коло во Лига 1
Три гола, два црвени картони и победа на Лион во 1.коло во Лига 1

Три гола, два црвени картони и победа на Лион во 1.коло во Лига 1

Тимот на Лион со триумф над Ајачио од 2:1 ја започна новата сезона во француската Лига 1. Натпреварот освен што го одбележаа три гола, го одбележаа и два црвени картони. Прво „лавовите“ лесно дојдоа до предност од 2:0. Во 12 минута Тете погоди, а десет минути подоцна во листата на стрелци се запиша и Александре Лаказет со гол од пенал што е негов прв

Три гола, два црвени картони и победа на Лион во 1.коло во Лига 1

Три гола, два црвени картони и победа на Лион во 1.коло во Лига 1

Тимот на Лион со триумф над Ајачио од 2:1 ја започна новата сезона во француската Лига 1. Натпреварот освен што го одбележаа три гола, го одбележаа и два црвени картони. Прво „лавовите“ лесно дојдоа до предност од 2:0. Во 12 минута Тете погоди, а десет минути подоцна во листата на стрелци се запиша и Александре Лаказет со гол од пенал што е негов прв

Голманот на Лион нокаутираше противнички фудбалер и заработи црвен картон во 27. минута

Голманот на Лион нокаутираше противнички фудбалер и заработи црвен картон во 27. минута

Драматично почна новата сезона во Лига 1 во Франција со натпреварот меѓу Лион и Ајачио. Веќе во 27. минута момент за одбележување. Голманот на Лион, Ентони Лопез успеа во раната фаза од мечот да заработи директен црвен картон. По една долга топка, напаѓачот на Ајачио, Ел Идризи со трк се проби до работ на казнениот простор каде буквално беше нокаутиран

Домашна победа на Лион над Ајачо

Домашна победа на Лион над Ајачо

Фудбалерите на Лион беа домаќини на корзиканскиот клуб Ајачо во првиот дуел од новата сезона на француското првенство и славеа со 2:1. Лион поведе во 12 минута, кога убавата акција и асистенција на повратникот Александр Лаказет во погодок ја претвори Бразилецот Тете. Веќе во 21 минута домашните го удвоија водството, кога Тете беше соборен во гостинскиот

Лаказет не можеше да посака подобро враќање во дресот на Лион, гол и асистенција на стартот од сезоната

Лаказет не можеше да посака подобро враќање во дресот на Лион, гол и асистенција на стартот од сезоната

Лион со 2-1 го победи Ајачио на стартот од новата сезона во Лига 1, а ѕвезда на вечерта беше Александре Лаказет. По пет сезони поминати во Арсенал, Лаказет ова лето се врати од тимот од каде што потекнува, во Лион и имаше импресивен старт на сезоната. Лаказет во 12. минута му асистриаше на Тете за водство од 1-0, а девет минути подоцна погоди од пенал

Два црвени картони и триумф на Лион на стартот на Лига 1

Два црвени картони и триумф на Лион на стартот на Лига 1

Лион има добар почеток на сезоната, откако славеше со 2-1 против Ажаксио во меч во кој беа доделени и два црвени картони во првото полувреме. Тете го постигна првиот гол во Лига 1 во новата сезона, по што Лаказет од пенал го зголеми водството за Лион (2-0), но само неколку минути подоцна голманот Лопез доби црвен картон поради невнимателен прекршок

Лаказет со гол и асистенција се врати во Лига 1, Лион подобар од Ажаксио

Лаказет со гол и асистенција се врати во Лига 1, Лион подобар од Ажаксио

Екипата на Лион ја оправда фаворитската улога во првиот натпревар од Лига 1 и на домашен терен беше подобар од Ажаксио (2-1). Момците на Питер Бош го искомпликуваа натпреварот по двојното водство, но не дозволија новиот прволигаш да се врати во игра. Враќањето на Лаказет беше полн погодок, а првите минути во новата средина ги запиша и бекот Таљафико

Три гола, два црвени картони и победа на Лион во 1.коло во Лига 1

Три гола, два црвени картони и победа на Лион во 1.коло во Лига 1

Тимот на Лион со триумф над Ајачио од 2:1 ја започна новата сезона во француската Лига 1. Натпреварот освен што го одбележаа три гола, го одбележаа и два црвени картони. Прво „лавовите“ лесно дојдоа до предност од 2:0. Во 12 минута Тете погоди, а десет минути подоцна во листата на стрелци се запиша и Александре Лаказет со гол од пенал што е негов прв