притисни ентер »

Неверојатно вкусен и нежен колач кој лесно и брзо се приготвува – Предноста е што е здрав и го сакаат децата
Неверојатно вкусен и нежен колач кој лесно и брзо се приготвува – Предноста е што е здрав и го сакаат децата

Неверојатно вкусен и нежен колач кој лесно и брзо се приготвува – Предноста е што е здрав и го сакаат децата

Колачот ЗЕБРА можете да го приготвите во рерна или во микробранова печка, со тоа што времето на печење ќе го намалите на само 10 минути! Потребни состојки: 500 г полномасно сирење 5 супени лажици шеќер 2 јајца 4 лажици гриз 1 лажица какао во прав 150 мл млеко 1 ванилин шеќер 2 г сол, на врв од ножот малку прашок за печиво Постапка: Во сирењето ставете

Кремаст кадаиф, нешто ново и необично, многу вкусно

Кремаст кадаиф, нешто ново и необично, многу вкусно

Колач за љубителите на ориенталната кујна. Потребни состојки: 500 г свеж кадаиф 250 г путер 200 г мелени ореви за шербет: 450 г шеќер 350 мл вода по желба лимонов сок за крем: 1 литар млеко 4 лажици брашно 3 лажици густин/нишесте 150 г шеќер 1 ванилин шеќер по желба бурбон ванила 1 жолчка за декорација 2 шлаг пени мелени ореви Постапка: Кадаифот малку

Домашни колачи од путер, брзи и едноставни – Нема поубави од домашно направени, зар не?

Домашни колачи од путер, брзи и едноставни – Нема поубави од домашно направени, зар не?

Фото и рецепт: Мариана Петровна Иванова Потребни состојки: 125 г путер омекнат на собна температура 1 жолчка 2 лажици шеќер во прав 1 ванилин шеќер 180 г брашно 50 г мелени ореви 2 лажици џем Постапка: Замесете меко тесто од путер, жолчки, шеќер во прав, ванилин шеќер и брашно. Добро замесете додека да се формира мазно тесто. Потоа направете 25 мали