притисни ентер »

Објавени номинациите за „БАФТА 2019“, предводи „Фаворитот“ со 12
Објавени номинациите за „БАФТА 2019“, предводи „Фаворитот“ со 12

Објавени номинациите за „БАФТА 2019“, предводи „Фаворитот“ со 12

Британските филмски награди, или БАФТА, кои се своевиден еквивалент на американските Оскари, ги објавија номинациите за своето 72. доделување што ќе се одржи на 10 февруари. Според бројот на номинации предводи „Фаворитот“ (The Favourite), кој е во трка за 12 статуетки, вклучувајќи ги и категориите за филм на годината и британски филм на годината. Номинирана

ВО 12 КАТЕГОРИИ: Филмот “Фаворитката” со најмногу номинации за Бафта

ВО 12 КАТЕГОРИИ: Филмот “Фаворитката” со најмногу номинации за Бафта

Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА) ги објави номинациите за нејзините престижни награди кои се пандан на Оскарот. Трката ја предводи филмот “Фаворитката” (The Favourite) на грчкиот режисер Јоргос Лантимос со 12 номинации, вклучувајќи ја и онаа за најдобар филм, најдобар британски филм, најдобар режисер, најдобро водечка

“The Favourite” собра 12 номинации за наградите BAFTA

“The Favourite” собра 12 номинации за наградите BAFTA

Филмот “The Favourite” ги предводи годинешните номинациите на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (BAFTA) за наградите кои ќе бидат доделени следниот месец. Со 12 номинации, “The Favourite” е убедливо најголемиот фаворит во повеќе категории. Комедијата за британската кралица од 18-тиот век ќе се натпреварува за најдобар филм, најдобра