Јунајтед докажа дека Манчестер е се уште „ѓаволски“ град

Градското дерби на Манчестер му припадна на „ѓаволскиот“ тим. Јунајтед на теренот на Сити славеше победа со 2-1. Пулените на тренерот Солскјер одиграа одлично прво полувреме, комплетно го изненадија англискиот шампион, а затекнат од изданието на младите фудбалери во црвени дресови беше и Пеп Гвардиола. По денешниот пораз, заостатокот на „граѓаните“

Солскјер: Оваа победа долго ќе ја паметиме

Оле Гунар Солскјер не ја крие гордоста по новото одлично издание на Манчестер Јунајтед, откако „црвените ѓаволи“ неколку дена по победата над Тотенхем го зедоа и скалпот на Манчестер Сити. Извонредното прво полувреме беше пресудно, откако Рашфорд и Марсијал донесоа водство што „ѓаволите“ го претворија во конечен триумф и нови три бода. „Оваа победа

Сензационална победа на Јунајтед над Сити, ги откажа „граѓаните“ од титулата

Манчестер Јунајтед оствари сензационална победа од 2:1 на гостувањето кај Манчестер Сити во 16. коло од Премиер лигата. Така екипата на Оле Гунар Солскјер го доби дербито на Манчестер, откако неговиот тим пред неколку дена се справи и со Тотенхем на Жозе Мурињо. Рашфорд отвори од пенал во 23-тата минута, а Марсијал го зголеми водството на гостите шест

Јунајтед го победи Сити среде „Етихад“

Солшер го надмудри и Гвардиола, Манчестер јунајтед со лекција за Мачестер Сити и голема победа на Етихад

Манчестер јунајтед го доби големото градско дерби против Манчестер Сити, „ѓаволите" им одржаа лекција на „граѓаните" и сосема заслужено стигнаа до триумф од 1-2 на Етихад. Манчестер јунајтед го доби големото градско дерби против Манчестер Сити, „ѓаволите" им одржаа лекција на „граѓаните" и сосема заслужено стигнаа до триумф од 1-2 на Етихад. Пред само

Јунајтед го победи Сити среде „Етихад” и ги откажа „граѓаните” за титулата

Гвардиола и Сити ја губат моќта: Јунајтед царува со Манчестер

Пеп Гвардиола и Манчестер сити очигледно ја губат битката за шампионската титула во Премиерлигата откако во 16. коло загубија во големата градска пресметка од Манчестер јунајтед со 1-2. Далеку од посакувањата и очекувањата одиграа „граѓаните“ кои дозволија „црвените ѓаволи“ да дојдат до предност од 0-2 уште во првото полувреме. Најпрво во 23. минута

Јунајтед го победи Сити среде „Етихад“ и ги откажа „граѓаните“ од титулата

Прва чиста мрежа за Ливерпул од крајот на септември во победата над Борнемут

Лидерот во Премиер лигата, Ливерпул го совлада Борнмут со 3:0 како гостин во дуел од 16. коло од англиското првенство и избега со 14 поени на врвот на табелата барем за неколку часа. Дербито на Манчестер, кое подоцна вечерва, ќе покаже дали таа разлика ќе се промени. Откако направи неколку неочекувани ротации во текот на неделата кои се покажаа како