притисни ентер »

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mосква возврати, ја протера македонската в.д. амбасадорка
ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mосква возврати, ја протера македонската в.д. амбасадорка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mосква возврати, ја протера македонската в.д. амбасадорка

РУСИЈА ЈА ПРОТЕРА МАКЕДОНСКАТА В.Д. АМБАСАДОРКА Русија прогласи еден вработен во Амбасадата на Северна Македонија во Москва за персона нон грата. Веста ја објавија руските медиуми повикувајќи се на руското Министерство за надворешни работи, а ја потврди и Руската амбасада во Скопје. „На 10 јуни, в.д. амбасадорка на Република Северна Македонија во Руската

Русија протера македонски дипломат, за Османи одлуката е одмаздничка и негативно ќе се одрази на односите

Русија протера македонски дипломат, за Османи одлуката е одмаздничка и негативно ќе се одрази на односите

72 Споделувања Share Tweet Русија го исполни она што го најавуваше и со реципроцитет одговори на протерувањето на рускиот дипломат од Македонија. Како што информираа руските медиуми и Руската амбасада во земјава, пренесувајќи го соопштението на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, денеска, во Москва, во руското МНР, била повикана

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна

Русија се одмаздува, протера македонски дипломат – Османи: Ќе има негативно влијание врз билатералните односи

Русија се одмаздува, протера македонски дипломат – Османи: Ќе има негативно влијание врз билатералните односи

Како контра одговор за протерувањето на рускиот дипломат од Северна Македонија, Русија прогласи за персона нон-грата вработен во Амбасадата на Северна Македонија во Москва. „Оливера Чаушевска-Димовска, в.д. амбасадор на Северна Македонија во Руската Федерација, беше повикана во руското Министерство за надворешни работи на 10 јуни, каде што и беше врачена

За Османи протерувањето на македонскиот дипломат од Русија е неоправдано

За Османи протерувањето на македонскиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно на билатералните односи помеѓу Македонија и Руската Федерација, напиша Османи на „Твитер"

Османи бесен на 'одмаздатa' на руската дипломатија: „Протерувањето на македонскиот дипломат ќе има негативно влијание“

Османи бесен на 'одмаздатa' на руската дипломатија: „Протерувањето на македонскиот дипломат ќе има негативно влијание“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи попладнево реагираше на одлуката на Русија да протера еден македонски дипломат. Според Османи, ова ќе влијае негативно на односите меѓу Македонија и Русија. „Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна