притисни ентер »

Имаше ли факти за нерегулатности?! – Шеху и Демири за случувањата при гласањето за преговорите
Имаше ли факти за нерегулатности?! – Шеху и Демири за случувањата при гласањето за преговорите

Имаше ли факти за нерегулатности?! – Шеху и Демири за случувањата при гласањето за преговорите

Јавната седница на ДИК пред два дена траеше над 12 часа на која членовите на одлучуваа по приговорите на политичките партии за изборните резултати. Од 27 приговори, ДИК прифати седум, еден во ИЕ6 и шест во ИЕ5. Потпретседателката и член на ДИК, во секоја одлука беше надгласана со 6 спрема 1. Појаснувајќи ги приговорите и забелешките за тие седум избирачки

Османи им се пожалил на дел од странските амбасадори за компромитирање на изборите

Османи им се пожалил на дел од странските амбасадори за компромитирање на изборите

Министерот за надворешни работи во заминување Бујар Османи вчера во објава на Фејсбук информира дека се сретнал со амбасадори на четири странски држави. Во објавата Османи пишува дека пред амбасадорите на САД, Германија, Обединетото Кралство и Холандија изразил загриженост за компромитирање на изборниот процес. -Се сретнав со амбасадорите на САД, Германија,

Европскиот фронт ги обжалува одлуките на ДУИ

Европскиот фронт ги обжалува одлуките на ДУИ

Европскиот фронт поднесе жалба до Управниот суд за одлуките на Државната изборна комисија која прифати приговори за неправилности на седум избирачки места, на кои може да има повторно гласање. Според Бујар Османи од ДУИ, јавноста била сведок на брутално кршење на процедурите на ДИК и кражба на изборната волја. „Мислам дека Управниот суд треба да ги

Досега не е пристигната ниту една жалба по одлуките на ДИК, истакна Сејдини

Досега не е пристигната ниту една жалба по одлуките на ДИК, истакна Сејдини

Фото: МИА / Архива Претседателот на Управен суд Бурим Сејдини за МИА информира дека досега не пристигнала ниту една жалба по одлуките на Државната изборна комисија (ДИК), за приговорите поднесени од политичките партии по одржувањето на парламентарните избори на 8 мај. Претходно, Државната изборна комисија (ДИК) на 104 седница ги разгледа приговорите

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Влен не се состанаа, комуникацијата продолжува

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Влен не се состанаа, комуникацијата продолжува

Течат преговорите околу формирањето на идниот владин состав но далеку од очите на јавноста . Иако се очeкуваше денеска средба на работната група  на ВМРО ДПМЕН и на Вреди   сепак ниту од едната ниту од другата страна официјално не потврдуваат нити даваат било какви информации. Во меѓувреме координацијата продолжува телефонски . И додека се очекува

Османи очекува Управниот суд да ја преиначи одлуката за прегласувањето, најави и пријави за членовите на ДИК

Османи очекува Управниот суд да ја преиначи одлуката за прегласувањето, најави и пријави за членовите на ДИК

Домашната и меѓународната јавност беа сведоци на еклатантното кршење на процедурите во Државната изборна комисија и партиската и институционалната кражба на изборната волја преку незаконската одлука за прегласување во точно избрани гласачки места – во родните места на носителите на опозцијата. Ова го истакна портпаролот на ДУИ од коалицијата „Европски