притисни ентер »

СП 2019: Германија – Данска и Португалија – Египет во полуфиналните дуели
СП 2019: Германија – Данска и Португалија – Египет во полуфиналните дуели

СП 2019: Германија – Данска и Португалија – Египет во полуфиналните дуели

Репрезентацијата на Португалија останува најпријатното изенадување на Светското ракометно првенство за кадети кое се одржува во Скопје. Португалците обезбедија пласман во полуфиналето откако со доминантно издание во четвртфиналната пресметка го елиминираа бранителот на трофејот во оваа возрасна категорија, Франција. Португалија славеше со 31-26. Селекцијата

Сензационална победа на Португалија над Франција за полуфинале!

Сензационална победа на Португалија над Франција за полуфинале!

Селекцијата на Португалија е најпријатното изненадување на Светското ракометно првенство за кадети кое се игра во Скопје, откако оваа селекција лавеше во четвртфиналниот меч против Франција со 31-26. Откако вчера ја елиминираше Македонија, Португалците останаа перфектни со седум победи по ред на ова првенство. За противник оваа селекција во полуфиналето

Португалците ја шокираа Франција, Данска има рецепт и за Шпанија

Португалците ја шокираа Франција, Данска има рецепт и за Шпанија

Португалската ракометна репрезентација оствари голема победа над фаворизираната Франција (31:26) на Светското првенство кое се игра во Скопје и веќе е во полуфиналето на овој кадетски мундијал. Португалците се една од само две перфектни репрезентации кои стигнаа до седум победи по ред на ова првенство, а по вчерашниот триумф над Македонија, Португалија

Португалија не запира, ја преслуша и Франција и влезе во битка за медал

Португалија не запира, ја преслуша и Франција и влезе во битка за медал

Репрезентацијата на која ја елиминираше Македонија на патот кон четврт-финалето одржа уште една лекција на Мундијалот, а денеска дојде до победа и против фаворизираните Французи и тоа со 31:26. Португалците беа во предност во текот на целата средба, а мечот го решија уште во првите 30 минути кога создадоа позитива од четири гола и водеа со 14:10. Овие

Македонските кадети и се реваншираа на Аргентина за победнички крај на СП

Македонските кадети и се реваншираа на Аргентина за победнички крај на СП

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја совлада Аргентина со 29:26 на својот последен меч на Светското првенство и на тој начин го обезбеди 13. место на овој мундијал кој се одржува во Скопје. Иако избраниците на Данило Брестовац загубија од „гаучосите“ во групната фаза, овој пат во важен момент и се реваншираа на аргентинската репрезентација,

Македонија ѝ врати на Аргентина и заврши 13. на СП во ракомет за кадети

Македонија ѝ врати на Аргентина и заврши 13. на СП во ракомет за кадети

Домаќинот Македонија го освои 13. место на Светското првенство за ракометари до 19 години со триумфот над Аргентина од 29:26, со кој „црвено-жолтите“ им се реваншираа на „гаучосите“ за поразот на стартот од мундијалот. Натпреварот во салата „Борис Трајковски“ беше решен во првото полувреме, кое избраниците на селекторот Данило Брестовац го добија со

Кадетите и се реваншираа на Аргентина на СП во ракомет

Кадетите и се реваншираа на Аргентина на СП во ракомет

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја совлада Аргентина со 29-26 во последниот меч на Светското првенство, обезбедувајќи го 13-тото место на овој мундијал кој се одржува во Скопје. Иако избраниците на Данило Брестовац загубија од „гаучосите“ во групната фаза, овој пат во важен момент и се реваншираа на аргентинската репрезентација, одигрувајќи

Кадетите и се реваншираа на Аргентина на СП во ракомет

Кадетите и се реваншираа на Аргентина на СП во ракомет

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја совлада Аргентина со 29-26 во последниот меч на Светското првенство, обезбедувајќи го 13-тото место на овој мундијал кој се одржува во Скопје. Иако избраниците на Данило Брестовац загубија од „гаучосите“ во групната фаза, овој пат во важен момент и се реваншираа на аргентинската репрезентација, одигрувајќи

Македонија со победа над Аргентина го заврши настапот на Светското првенство

Македонија со победа над Аргентина го заврши настапот на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација до 19 години го освои Светското првенство кое се одржува во Скопје откако денеска во последниот свој настап ја совлада Аргентина со 29:25. Македонската ракометна репрезентација до 19 години го освои Светското првенство кое се одржува во Скопје откако денеска во последниот свој настап ја совлада Аргентина со 29:25

Кадетите ја победија Аргентина и завршија на 13-то место на СП

Кадетите ја победија Аргентина и завршија на 13-то место на СП

Kадетската репрезентација на Македонија ја совлада Аргентина со 26-29 (8-15) и заврши на 13-тото место на Светското ракометно првенство (СП) кое се игра во Скопје. „Жолто-црвените“ имаа водство во текот на целиот натпревар и дојдоа до рутинска победа, со што делумно се реваншираа за поразот на отворањето на првенството. Најдобар кај нашиот национален