притисни ентер »

Од утре се укинуваат пластичните кеси – трговците прашуваат: Каде да го ставиме спанаќот?
Од утре се укинуваат пластичните кеси – трговците прашуваат: Каде да го ставиме спанаќот?

Од утре се укинуваат пластичните кеси – трговците прашуваат: Каде да го ставиме спанаќот?

Радица Стојанова веќе 20 години се занимава со трговија. На купувачитe производите им ги пакувала во пластични кеси, но од утре ќе треба да направи промена, поради тоа што стапува на сила новиот Закон за забрана на користење пластични кеси Од Министерството за животна средина потсетуваат: „Надоместокот кој треба да го плаќаат крајните корисници за

Државата не прифаќа отстапки, пластичните кеси од утре по 15 денари

Државата не прифаќа отстапки, пластичните кеси од утре по 15 денари

Embedded video for Државата не прифаќа отстапки, пластичните кеси од утре по 15 денари Пластичните кеси од утре ќе ги плаќаме по 15 денари за парче во сите субјекти. Со измените на Законот опфатени се и месарниците и отворените пазари. Целта на овие измени е да се намали користењето на пластиката. Иако производителите на кеси велат дека оваа мерка

Владата со потсетување: Пластичните ќеси од утре ќе чинат 15 денари

Владата со потсетување: Пластичните ќеси од утре ќе чинат 15 денари

Владата преку соопштение ги потсетува граѓаните дека од 1 декември, пластичните ќеси за пазарување ќе чинат 15 денари. Освен пластичните ќеси, се забранува и користење на пластични пакувања за еднократна употреба во угостителските објекти на територијата на заштитените подрачја во Република Македонија. „Со плаќање на надоместок од страна на крајните

Утре стапува на сила новиот Закон за управување со пакување и отпад од пакување – ќесите во маркет ќе се наплаќаат 15 денари

Утре стапува на сила новиот Закон за управување со пакување и отпад од пакување – ќесите во маркет ќе се наплаќаат 15 денари

Share Tweet Share Share Email Comments Министерството за животна средина и просторно планирање ја потсетува јавноста дека од утре (среда) стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки од новиот Закон за управување со пакување и отпад од пакување. Од Министерството објаснуваат дека овој Закон предвидува: Се забранува пуштање на пластични

Од утре ќесите ќе чинат 15 денари – КАМ побара од купувачите да користат торби

Од утре ќесите ќе чинат 15 денари – КАМ побара од купувачите да користат торби

Од утре во сила стапуваат законските измени со кои пластичните ќеси ќе чинат 15 денари за парче. Маркетот КАМ побара од купувачите да користат повеќенаменски торби за пазарење или хартиени ќеси. -Согласно новиот Закон за управување со пакување и отпад од пакување сл. Весник 215/2021 започнувајќи од 01.12.2021 задолжителната такса за користење на биоразградливи

Од утре, НЕМА ВЕЌЕ ПЛАСТИЧНИ КЕСИ, а кај ќе ги има изгор ќе бидат

Од утре, НЕМА ВЕЌЕ ПЛАСТИЧНИ КЕСИ, а кај ќе ги има изгор ќе бидат

Следејќи ги светските текови, како и новите измени во законот за отпад во земјава, на бензинските станици и сите останати продажни локации на „Макпетрол“ од 1 декември веќе нема да бидат достапни пластични, туку само хартиени кеси. Со цел заштита на животната средина и давање придонес во намалувањето на количеството отпад што секојдневно се создава,

Влада: Од утре започнува забраната за употреба на пластични кеси на пазарот

Влада: Од утре започнува забраната за употреба на пластични кеси на пазарот

Владата денеска соопшти дека од 1 декември 2021 година (среда) стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки од новиот Закон за управување со пакување и отпад од пакување. Според нив, целта на овој Закон е да ги одврати корисниците од употреба на кеси за еднократна употреба и да ја стимулира употребата на торби за повеќекратна употреба

Од утре, НЕМА ВЕЌЕ ПЛАСТИЧНИ КЕСИ, а кај ќе ги има изгор ќе бидат

Од утре, НЕМА ВЕЌЕ ПЛАСТИЧНИ КЕСИ, а кај ќе ги има изгор ќе бидат

Следејќи ги светските текови, како и новите измени во законот за отпад во земјава, на бензинските станици и сите останати продажни локации на „Макпетрол“ од 1 декември веќе нема да бидат достапни пластични, туку само хартиени кеси. Со цел заштита на животната средина и давање придонес во намалувањето на количеството отпад што секојдневно се создава,

Трговците стравуваат за бизнисот, граѓаните ги подготвуваат торбите

Трговците стравуваат за бизнисот, граѓаните ги подготвуваат торбите

Embedded video for Трговците стравуваат за бизнисот, граѓаните ги подготвуваат торбите Употребата на биоразградливи кеси за пазарџиите е неприфатливо. Велат, цената од 15 денари е превисока и не знаат како од четврток ќе ги продаваат своите производи. Очекуваат муштериите да доаѓаат со платнени торби. „Немам намера да продавам кеси. Ќе земам хартиени,