притисни ентер »

Лига на Нации: Хрватска ја надигра Данска за прво место во групата, Турција и Луксембург броеја до шест
Лига на Нации: Хрватска ја надигра Данска за прво место во групата, Турција и Луксембург броеја до шест

Лига на Нации: Хрватска ја надигра Данска за прво место во групата, Турција и Луксембург броеја до шест

Хрватската фудбалска репрезентација е на добар пат да го осигура првото место во групата 1 од А-дивизијата на Лигата на Нации откако со денешната победа од 2-1 на „Максимир“ против Данска се искачи на врвот на табелата. Откако мрежите мируваа во првото полувреме Соса со гол во 49. минута донесе предност од 1-0 за Хрватска. Радоста траеше до 77. минута

Хрватите на чекор од завршниот турнир во Лигата на нации

Хрватите на чекор од завршниот турнир во Лигата на нации

ВИДЕО: Хрватите на чекор од завршниот турнир во Лигата на нации Ф.К. Пред 17 секунди Хрватите слават важна победа против Данска на стадионот „Максимир“/Загреб, Хрватска/22 септември 2022/фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT Во петтото претпоследно коло од групата „1“ во Лигата „А“ во Лигата на нации нова победа забележа Хрватска која на „Максимир“ ја победи Данска

Ловро Мајер влезе и донесе победа за Хрватска, Ериксен постигна прекрасен гол за Данска

Ловро Мајер влезе и донесе победа за Хрватска, Ериксен постигна прекрасен гол за Данска

Во еден натпревар со три гола надвор од шеснаесетникот, Хрватска со 2-1 ја победи Данска и сега е на врвот во групата од Лигата на нации. По мирното прво полувреме, во 49. минута Соса донесе водство за Хрватска од 1-0. Во 77. минута Ериксен постигна прекрасен гол од далечина за израмнување на 1-1. Веднаш потоа во игра влезе Мајер, а во неговиот прв

Златни бодови за Хрватска, Франција конечно победи, Холандија и Белгија без грешка

Златни бодови за Хрватска, Франција конечно победи, Холандија и Белгија без грешка

Хрватска го доби директниот дуел против Данска (2-1) и скокна на првото место во Група 1 од Лига А во Лигата на нации. Домашната репрезентација прокнижи три важни бода на „Максимир“. Борна Соса беше човекот кој донесе почетна предност на овој меч. Бекот шутираше од далечина и погоди на фантастичен начин за славје на „коцкестите“. Хрватска - Данска

Холандија и Хрватска на чекор до фајнлфор во Лига на нации

Холандија и Хрватска на чекор до фајнлфор во Лига на нации

Селекциите на Хрватска и Холандија дојдоа на чекор до плазман во завршниот фајнлфор за трофејот во третата сезона во Лигата на нациите, после вечерашните победи против Полска (2-0) односно Данска (2-1) во претпоследната рунда од групната фаза во елитната А-дивизија. Хрватска успеа и вторпат да ги победи Данците, па после триумфот во Копенхаген со 1-0

ЛН: Хрватска е прва во групата, голчиште на Ериксен, Франција конечно победи

ЛН: Хрватска е прва во групата, голчиште на Ериксен, Франција конечно победи

Во Лига А на Лигата на нациите се одиграа четири натпревари. Во групата 1 Хрватска ја совлада Данска со 2:1 и направи скок на првото место на табелата пред одигрувањето на 6. коло. Хрватите поведоа со гол на Борна Соса во 49. минута, Данците изедначија со прекрасен гол на Кристијан Ериксен во 77. минута, а веќе во наредната акција Хрватите повторно

Лига на нациите: Шкотска – Украина  3:0

Лига на нациите: Шкотска – Украина 3:0

Во заостанатиот натпревар од Групата 1 од Дивизијата Б од фудбалската Лига на нациите, селекцијата на Шкотска во Глазгов уверливо ја совлада Украина со 3:0. Сите три погодока беа постигнати во последната четвртина на дуелот. Џон Мекгин ја доведе Шкотска во водство во 70 минута, а победата ја потврди Линдон Дајкс во 80 и 87 минута. Шкотска со оваа победа

Шкотска преку Украина на чекор од влез во Лига А!

Шкотска преку Украина на чекор од влез во Лига А!

Шкотска со 3:0 ја совлада Украина на „Хемпден парк“ за да дојде на чекор од промоција во елитната Лига А во Лигата на нации на УЕФА, искачувајќи се на првото место на табелата во групата 2. Добивај вести на вибер Џон Мекгин во 70. минута, по 14 неуспешни обиди на украинскиот гол, го отвори резултатот со својот четврти гол ова сезона во Лигата на нации,

Шкотска со „три-парчиња“ за Украина на „Хемпден парк“

Шкотска со „три-парчиња“ за Украина на „Хемпден парк“

Фудбалската репрезентација на Шкотска славеше на домашен терен со 3-0 над Украина во заостанатиот натпревар од Б лигата во новото издание на најмладото репрезентативно фудбалско натпреварување на УЕФА, Лигата на нации. Домаќините поведоа со 1-0 во 71. минута со голот на МекГин, додека головите за 2-0 и 3-0 беа дело на Дајкс. Со оваа победа Шкотите