притисни ентер »

Откако застана зад Заев – Бучковски стана владин претставник за Бугарија
Откако застана зад Заев – Бучковски стана владин претставник за Бугарија

Откако застана зад Заев – Бучковски стана владин претставник за Бугарија

Поранешниот македонски премиер Владо Бучковски е назначен за специјален владин претставник за Бугарија. Ваква одлука била донесена на денешната владина седница во ситуација кога меѓу двете земји се водат интензивни контакти за изнаоѓање на решение за надминување на бугарското вето за македонската евроинтеграција. Владините извори, освен што за медиумите

Бучковски именуван за специјален претставник за Бугарија

Бучковски именуван за специјален претставник за Бугарија

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ Владо Бучковски е именуван за специјален претставник за Бугарија, соопшти владината прес-служба за државната новинска агенција МИА. Потегот доаѓа во услови кога почетокот на преговори на Македонија со Европската унија го блокира Бугарија, тврдејќи дека Македонија ја краде бугарската историја. Скопје и Софија

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на денешната владина седница. Неговото назначување се случува во период кога Скопје прави напори за изнаоѓање на решение со Софија, која се закнува со блокада на преговарачката рамка на Македонија за почеток на преговорите

Владо Бучковски именуван за специјален претставник за Бугарија

Владо Бучковски именуван за специјален претставник за Бугарија

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди владиниот портпарол Душко Арсовски. Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана. Во последните недели, откако стана актуелен проблемот со блокадата од Бугарија за почетокот на пристапните преговори за Македонија,

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на денешната владина седница. Неговото назначување се случува во период кога Скопје прави напори за изнаоѓање на решение со Софија, која се закнува со блокада на преговарачката рамка на Македонија за почеток на преговорите

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на денешната владина седница. Неговото назначување е во период кога Скопје прави напори за изнаоѓање решение со Софија, која се закнува со блокада на преговарачката рамка на Македонија за почеток на преговорите со