притисни ентер »

Синер е оптимист: Ѓоковиќ ќе биде подготвен за Вимблдон
Синер е оптимист: Ѓоковиќ ќе биде подготвен за Вимблдон

Синер е оптимист: Ѓоковиќ ќе биде подготвен за Вимблдон

Најдобар тенисер во светот од овој понеделник е Јаник Синер, кој зборуваше за очекувањата на следниот гренслем-турнир во сезоната, односно за Вимблдон. Според прогнозите, на Вимблдон нема да настапи српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ поради повредата и операцијата, меѓутоа Италијанецот смета дека неговиот повозрасен колега ќе биде подготвен за турнирот

Синер: Верувам дека Ѓоковиќ ќе игра на Вимблдон

Синер: Верувам дека Ѓоковиќ ќе игра на Вимблдон

Новиот тениски број еден во светот, Јаник Синер усспеа да дојде до број 1 за прв пат, но ниту овој пат не се пласираше во борбата за трофејот на Ролан Гарос. Синер има уште една причина да не биде премногу ентузијаст да биде крунисан на светската листа – затоа што тој не стана таков по свои заслуги. Да не се предадеше Новак Ѓоковиќ по осминафиналето,

„Помина времето на Ѓоковиќ, нема да се врати на тронот на АТП-листата“

„Помина времето на Ѓоковиќ, нема да се врати на тронот на АТП-листата“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го препушти тронот по елиминацијата од Ролан Гарос, а од понеделник на врвот е Италијанецот Јаник Синер. Ѓоковиќ помина 428 недели на првото место, а многумина се сомневаат дека повторно ќе биде прв тенисер во светот. Поранешната тенисерка Кејси Делаква смета дека Ѓоковиќ го губи влијанието во светскиот тенис и повеќе

Новата генерација напредува: Ѓоковиќ тргнат од врвот на АТП листата

Новата генерација напредува: Ѓоковиќ тргнат од врвот на АТП листата

Новак Ѓоковиќ не е повеќе на врвот на АТП листата, односно од денеска тој е резервиран за нована генерација на тенисери. По последните случувања на Ролан Гарос каде на крајот триумфираше Карлос Алкарас, Ѓоковиќ загуби доста поени и токму поради тоа на денешниот ранкинг е дури на третата позиција, поточно има пад од две места. Тој 39 седмици во низа

АТП: Синер е новиот бр.1, Ѓоковиќ падна на трето место

АТП: Синер е новиот бр.1, Ѓоковиќ падна на трето место

За првпат од септември 2023 година, челната позиција на АТП листата не му припаѓа на Новак Ѓоковиќ, кој поради повреда на коленото мораше да се повлече од овогодинешниот Ролан Гарос. Српскиот тенисер на овој турнир ја бранеше титулата освоена минатата година, а бидејќи не успеа да го зачува тронот, падна на третата позиција и моментално има 8.360 бодови

ФОТО | Ѓоковиќ го препушти врвот на АТП листата, од денеска е трет тенисер во светот

ФОТО | Ѓоковиќ го препушти врвот на АТП листата, од денеска е трет тенисер во светот

По подолго време на денешната најнова АТП ранг листа дојде до промена на врвот. Италијанецот Јаник Синер е нов лидер, додека Новак Ѓоковиќ сега е на третата позиција. Ѓоковиќ од првата позиција падна на третата позиција, а причина е неговиот настап на Ролан Гарос каде што поради повреда рано го заврши турнирот.  Лидер Ѓоковиќ вкупно беше 428 недели,

Синер е новиот бр.1, Ѓоковиќ падна на трето место

Синер е новиот бр.1, Ѓоковиќ падна на трето место

За првпат од септември 2023 година, челната позиција на АТП листата не му припаѓа на Новак Ѓоковиќ, кој поради повреда на коленото мораше да се повлече од овогодинешниот Ролан Гарос. Српскиот тенисер на овој турнир ја бранеше титулата освоена минатата година, а бидејќи не успеа да го зачува тронот, падна на третата позиција и моментално има 8.360 бодови

Сега е и официјално: Ѓоковиќ му ја предаде тениската круна и првото место на Синер

Сега е и официјално: Ѓоковиќ му ја предаде тениската круна и првото место на Синер

Најдобриот тенисер во историјата и официјално повеќе не е најдобар тенисер на планетата на актуелната АТП листа. Новак Ѓоковиќ од овој понеделник е трет на АТП-листата, каде на таа позиција првпат официјално се круниса италијански играч. Јаник Синер не успеа да дојде до титулата на Ролан Гарос, но освои доволно бодови за да дојде до првото место, каде

„Дали Новак ќе се врати на првото место на АТП листата? Мислам дека не, неговото време помина“

„Дали Новак ќе се врати на првото место на АТП листата? Мислам дека не, неговото време помина“

Новак Ѓоковиќ по 39 последователни недели поминати на врвот на АТП листата овој понеделник го предаде тронот на 22-годишниот италијански тенисер Јаник Синер кој пак стана првиот Италијанец во историјата кој е рангиран на првото место. Србинот во кариерата помина вкупно 428 недели на првото место, а многумина се сомневаат дека повторно ќе се врати на