притисни ентер »

Кошаркарите останаа во елитата
Кошаркарите останаа во елитата

Кошаркарите останаа во елитата

Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија (до 16 години) успеа да ја совлада соодветната селекција на БиХ со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, 13-16), на Европското првенство (ЕП) во Удине, Италија, со што си обезбеди опстанок во дивизијата А. Клучната предност беше создадена на почетокот на второто полувреме. Овој втор триумф на ЕП им овозможи

Катастрофален пораз: Македонија загуби од Холандија со 101-24

Катастрофален пораз: Македонија загуби од Холандија со 101-24

Македонската женска кошаркарска селекција за играчки до 16 години неславно го започна Европското првенство од Б дивизија. „Црвено-жолтите“ во рамки на 1. коло од групатa Д се поразени од Холандија со резултат од 101-24, објави СпортКлуб. Во првиот дел постигнавме само пет поени, од кои 2 во првата и 3 во втората четвртина. В сабота го играме мечот

КАТАСТРОФА: Македонија загуби со 101-24!

КАТАСТРОФА: Македонија загуби со 101-24!

Македонската женска кошаркарска селекција за играчки до 16 години неславно го започна Европското првенство од Б дивизија. Во воведниот натпревар нашите надежи забележаа тежок и болен пораз, рамен на катастрофа. „Црвено-жолтите“ во рамки на 1. коло од групат Д се поразени од Холандија со резултат од 101-24. Во првиот дел постигнавме само пет поени од

Резил на стартот: Кадетките даваа кош на секои 200 секунди, па загубија со 77 разлика!

Резил на стартот: Кадетките даваа кош на секои 200 секунди, па загубија со 77 разлика!

Катастрофалниот квалитет со кој располагаме во сите возрасни категории во женската кошарка се појави на виделина и на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, за кошаркарки до 16 години кое го почнавме со пораз од Холандија и тоа со неверојатни 77 поени разлика (24-101). Кадетките, математички кажано, постигнуваа по еден кош на секои 200 секунди, а мора

Лошо ни се пишува на ЕП во Бугарија: Кадетките претрпеа катастрофален пораз од Холандија!

Лошо ни се пишува на ЕП во Бугарија: Кадетките претрпеа катастрофален пораз од Холандија!

Македонската женска кошаркарска репрезентација до 16 години катастрофално ги стартуваше настапите на Европското првенство (Б-дивизија) во Софија, откако на првиот меч загуби од Холандија со убедливи 101-24. Во првата четвртина „црвено - жолтите“ девојки успеаа да постигнат само два поени (2-27), во втората три (3-27), додека најдобро одиграа во третиот

Болен пораз, младите кошаркарки загубија со 101:24

Болен пораз, младите кошаркарки загубија со 101:24

Македонската женска репрезентација со убедлив пораз го започна настапот на Европското првенство за кошаркарки до 16 години, Б дивизија. Нашите млади репрезентативки загубија убедливо од Холандија со 101:24 во воведното коло од групата Д. Црвено-жолтите постигнаа само пет поени во првото полувреме кое противникот постигна 54 поени. Во второто коло нашите

Кадетките отворија катастрофално, загубија со 77 разлика на стартот на ЕП

Кадетките отворија катастрофално, загубија со 77 разлика на стартот на ЕП

Женската кошаркарска репрезентација до 16 години започна очајно на Европското првенство (Б-дивизија) во Софија. На првиот меч загуби од Холандија со убедливи 101-24 и во три четвртини постигна едноцифрен број на поени. Во првиот дел нашите кошаркарки имаа само пет постигнати поени, а најдобро одиграа во третиот период. Но, тоа не беше доволно да се

НЕ Е ГРЕШКА: Холандија – Македонија на полувреме е 54-5!!!

НЕ Е ГРЕШКА: Холандија – Македонија на полувреме е 54-5!!!

Женската кадетска репрезентација во моментов го игра првиот меч на Европското првенство Б Дивизија кое се одржува во Софија. Нашите девојки постигнаа само пет поени за 20. минути против Холандија, на полувремето е 54-5. Алармот веќе одамна е вклучен кога станува збор за женските селекции, но ова е потврда за она што се работи во клубовите. Во првата

ЕП У-16: Опстанокот обезбеден следува дуел со Словенија

ЕП У-16: Опстанокот обезбеден следува дуел со Словенија

Македонската кошаркарска репрезентација го обезбеди опстанокот на ЕП за кадети што се игра во италијанскиот град Удине. Останува уште да се утврди конечниот пласман на нашите надежи. Македонија останува во А- дивизијата што беше и првата цел на оваа наша селекција која ги освои симпатиите на шампионатот.  Можеби уште некоја победа во групната фаза

Вкупно 24 поени и убедлив пораз од Холандија е крајниот епилог на Македонија во Софија

Вкупно 24 поени и убедлив пораз од Холандија е крајниот епилог на Македонија во Софија

Женската кадетска репрезентација со убедлив пораз стартуваше на Европското првенство Б Дивизија. Кошаркарките до 16 години беа совладани од своите врснички од Холандија со 101-21 (27-2, 27-3, 20-14, 27-5), меч кој покажа дека имаме голем проблем кога станува за припадничките на понежниот пол во овој спорт. Никако не можеме да ја избришеме, ниту да