Македонските кошаркарски јуниори стартуваа со победа на Европското првенство – Дивизија „Б“

Во продолжението од пет минути, македонската кошаркарска јуниорска репрезентација ја совлада Ирска со 73:63 за успешен старт на Европското првенство – Дивизија „Б“ што се одржува во Скопје. Во осмата минута од натпреварот во СРЦ „Кале“, Ирска поведе со највисоки 20:13. Но, во она престанато време од првиот период, нашиот јуниорски тим намали на 17:20

Јуниорите со многу мака до стартна победа на ЕП

Македонската кошаркаска репрезентација до 18 години со победа над Ирска од 73:63 го започна настапот на Европското првенство-Дивизијата „Б“. Со доста мака го добивме овој меч и тоа по дополнителни пет минути кои ги реализиравме со 11-1. Во регуларниот дел Ирците добија три од четирите четвртини, но по 40 минути игра резултатот беше 62:62 што значеше

Јуниорите го добија трилерот со Ирска за победнички старт на ЕП во Скопје

Јуниорската репрезентација на Македонија триумфално го почна настапот на Европското првенство – Б дивизија што денеска стартуваше во Скопје откако „црвено-жолтите“ по голема битка славеа над врсниците на Република Ирска со резултат 73-63. Овој трилер-натпревар беше решен по продолжение од пет минути, во кои нашите кошаркари беа далеку подобри од противникот

Македонските јуниори едвај ја победија Ирска

Јуниорската репрезентација на Македонија со големи проблеми ја победи Ирска во првото коло од Европското првенство што се одржува во Скопје. Младите кошаркари триумфираа со 73-63 за што им беа потребни дополнителни пет минути откако во основните 40 добија само една од четирите четвртини. Македонија многу тешко го почна натпреварот, Ирска го диктираше

Драма со среќен крај за македонските момчиња, победена е Ирска

Македонската машка кошаркарска репрезентација за играчи до 18 години со победа го започна Европското првенство Б дивизија. Нашите таленти во СРЦ „Кале“ беа подобри од Република Ирска и славеа со 73:63 и тоа по дополнителни пет минути игра, откако во регуларниот дел резултатот беше 62:62. Мечот не започна најдобро за Македонија, па противникот во осумата

Кошаркарите на Македонија до 18 години тешко ја победија Ирска на стартот од ЕП

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 18 години одигра тежок натпревар против Ирска и успеа да слави по продолженија (62-62 регуларен дел, 73-63) над ривалот на стартот на Европското првенство (ЕП) Б-дивизија кое се игра во Скопје. Најдобар поентер кај Македонија беше капитенот Јанчиќ со 27 поени, додека Марко Луканоски, Лука Марјановиќ и Бојан

Македонија У18 по тешка борба ја доби Ирска на стартот на ЕП Б-дивизија!

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 18 години одигра тежок натпревар против Ирска и успеа да слави по продолженија (62-62 регуларен дел, 73-63) над ривалот на стартот на Европското првенство (ЕП) Б-дивизија кое се игра во главниот град на нашата земја Скопје. Комплетниот натпревар меѓу Македонија У18 и Ирска У18: Целиот натпревар беше близок,

Јуниорите со победа на стартот на ЕП во Скопје!

Македонија – Ирска 73:63. Победнички старт на нашите јуниори на ЕП – Б дивизија. Тоа беше голема битка на овој прв меч за нашата селекција и веднаш победа која беше обезбедена по продолженијата. Во овој период нашите момци го добија со 11:1 и тука беше јасно дека Македонија ќе слави на овој меч. Супер интересно беше во самиот финиш во регуларниот дел

Јуниорската репрезентација игра Европско првенство, селекторот тврди: Имаме најнеподготвена екипа

Денеска во Скопје почна Европското првенство Б-дивизија во јуниорска конкуренција на кое македонската репрезентација ќе се обиде да избори пласман во елитата. На почетокот од подготовките, минатиот месец, селекторот Горан Андреевски изјави дека главна цел на нашиот тим ќе биде да влезе во полуфиналето и да се бори за медал. „Мои очекувања, како селектор,