притисни ентер »

Спанаќ со јајца
Спанаќ со јајца

Спанаќ со јајца

1 кгр спанаќ 2-3 парчиња млад кромид 100 гр ориз малку брашно 1 супена лажица црвен пипер 5 јајца Спанаќот го делиме ливче по ливче и убаво го миеме. Го сечкаме ситно и заедно со една до две главички млад кромид го ставаме во тенџере на оган за да му се земе водата. Кога ќе испари водата сосема, налеваме масло и оставаме на тивко да се пржи. Кога ќе

Лесна чорба со спанаќ

Лесна чорба со спанаќ

Брзо се подготвува, лесна е и освежувачка. Еве како да зготвите чорба со спанаќ и компири, која ќе ве освежи моментално! Состојки: 300 грама спанаќ Три средни компири Половина чаша ориз Еден голем морков Малку целер Сол и бибер по вкус Две лажици масло Подготовка: Испржете го кромидот на масло, морковите исечени на коцки и целерот, а потоа додадете

Спанаќ со јајца

Спанаќ со јајца

Спанаќот ми е едно од омилените јадења. Не ми е омилен делот со миењето, оти многу време одзема, ама мирисот на зготвен спанаќ мммммм само што помислувам ми доаѓа вода во устата. Спанаќот го делиме ливче по ливче и убаво го миеме. Го сечкаме ситно и заедно со една до две главички младо кромидче го ставаме во тенџере на оган за да му се земе водата

Машки ручек: Потпечен спанаќ од рерна

Машки ручек: Потпечен спанаќ од рерна

Состојки: ½ килограм спанаќ 1-3 врзопи млад кромид 200 милилитри млеко 1 лажица кисела павлака 200 грама сирење 3-4 чешниња лук 3 јајца масло сол бибер зачини малку кашкавал Приготвување: На масло пропржете го сечканиот млад кромид, па додајте го сечканиот лук и сечканиот спанаќ. Пропржете го за да испари течноста. Тргнете од рингла, додајте малку

Вкусно јадење: Спанаќ од рерна

Вкусно јадење: Спанаќ од рерна

Брзо и вкусно јадење од рерна… СОСТОЈКИ: 1/2 кг спанаќ 1-3 парчиња млад кромид 200 мл млеко 1 лажица кисела павлака 200 гр сирење 3-4 чешниња лук 3 јајца масло сол бибер зачин малку кашкавал НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: На масло пропржете сечкан млад кромид па додајте сечкан лук и сечкан спанаќ. Испржете да испари течноста. Тргнете од рингла, додајте малку