притисни ентер »

Шолц повика на зајакнување на воздушната одбрана на Украина: Треба да помогнеме со се што можеме
Шолц повика на зајакнување на воздушната одбрана на Украина: Треба да помогнеме со се што можеме

Шолц повика на зајакнување на воздушната одбрана на Украина: Треба да помогнеме со се што можеме

Шолц истакна дека Светска банка проценува дека во следната деценија ќе бидат потребни 500 милијарди долари помош за обнова на Украина На меѓународната конференција за обнова на Украина, германскиот канцелар Олаф Шолц повика на натамошно зајакнување на воздушната одбрана на земјата од руските напади, јави ДПА. Тој ги повика сојузниците да ја поддржат

Германија домаќин на конференција за обнова на Украина

Германија домаќин на конференција за обнова на Украина

Во Германија денеска (11 јуни) започна дводневна конференција за плановите за обнова и закрепнување на Украина откако ќе заврши војната предизвикана од руската инвазија која остави големи делови од земјата во урнатини. Во Берлин престојува и украинскиот претседател Володимир Зеленски кој во пресрет на настанот рече дека ќе разговара со германскиот

Конференција за обнова или самит за итна помош за Украина

Конференција за обнова или самит за итна помош за Украина

Нападот на украинската продавница за градежни материјали, лоцирана во станбена област во Харков на крајот на мај, има цинична симболика: Русија на самиот почеток ја задушува секоја надеж за реконструкција. Украинското Министерство за надворешни работи на платформата Х објави слики од уништена продавница за градежен материјал, каде домашните занаетчии

Германија ќе биде домаќин на конференција за обнова на Украина

Германија ќе биде домаќин на конференција за обнова на Украина

Дводневната конференција во Берлин се одржува пред самитот на најголемите украински сојузници Г7 во Италија и глобалниот мировен самит во Швајцарија во текот на викендот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да присуствува на собирот, на кој германските домаќини велат дека ќе има околу 2.000 претставници од политиката, бизнисот и другите

Германија ќе биде домаќин на конференција за обнова на Украина

Германија ќе биде домаќин на конференција за обнова на Украина

Дводневната конференција во Берлин се одржува пред самитот на најголемите украински сојузници Г7 во Италија и глобалниот мировен самит во Швајцарија во текот на викендот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да присуствува на собирот, на кој германските домаќини велат дека ќе има околу 2.000 претставници од политиката, бизнисот и другите

Германија ќе биде домаќин на конференција за обнова на Украина

Германија ќе биде домаќин на конференција за обнова на Украина

Дводневната конференција во Берлин се одржува пред самитот на најголемите украински сојузници Г7 во Италија и глобалниот мировен самит во Швајцарија во текот на викендот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да присуствува на собирот, на кој германските домаќини велат дека ќе има околу 2.000 претставници од политиката, бизнисот и другите

Конференција за обновата на Украина: Шолц повикува на дополнително зајакнување на украинската воздушна одбрана

Конференција за обновата на Украина: Шолц повикува на дополнително зајакнување на украинската воздушна одбрана

На меѓународната конференција за обнова на Украина, германскиот канцелар Олаф Шолц повика на натамошно зајакнување на воздушната одбрана на земјата од руските напади, пренесе ДПА. Шолц ги повика сојузниците да ја поддржат германската иницијатива за зајакнување на противвоздушната одбрана на Украина „со се што можат“. -Затоа што најдобрата реконструкција

Шолц на конференцијата за обнова на Украина: Потребни се повеќе системи за противвоздушна одбрана

Шолц на конференцијата за обнова на Украина: Потребни се повеќе системи за противвоздушна одбрана

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на отворањето на конференцијата за обнова на Украина во Берлин изјави дека на Киев му требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана. „Би сакал да упатам искрено барање до сите овде: ве молиме поддржете ја нашата иницијатива за зајакнување на воздушната одбрана на Украина што е можно повеќе“, рече Шолц на отворањето

Шолц на конференцијата за обнова на Украина: Потребни се повеќе системи за противвоздушна одбрана

Шолц на конференцијата за обнова на Украина: Потребни се повеќе системи за противвоздушна одбрана

Германскиот канцелар Олаф Шолц, денеска, на отворањето на конференцијата за обнова на Украина во Берлин, изјави дека на Киев му требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана. „Би сакал да упатам искрено барање до сите овде: ве молиме, поддржете ја нашата иницијатива за зајакнување на воздушната одбрана на Украина што е можно повеќе“, рече Шолц на

Конференција за обновата на Украина: Шолц повикува на дополнително зајакнување на украинската воздушна одбрана

Конференција за обновата на Украина: Шолц повикува на дополнително зајакнување на украинската воздушна одбрана

На меѓународната конференција за обнова на Украина, германскиот канцелар Олаф Шолц повика на натамошно зајакнување на воздушната одбрана на земјата од руските напади, пренесе ДПА. Шолц ги повика сојузниците да ја поддржат германската иницијатива за зајакнување на противвоздушната одбрана на Украина „со се што можат“. -Затоа што најдобрата реконструкција