притисни ентер »

Неодолив десерт што освојува: Овој колач од јаболка веднаш ќе исчезне од вашата трпеза
Неодолив десерт што освојува: Овој колач од јаболка веднаш ќе исчезне од вашата трпеза

Неодолив десерт што освојува: Овој колач од јаболка веднаш ќе исчезне од вашата трпеза

Колачот со јаболка на многумина им е омилен десерт, а сигурни сме дека рецептот ќе ве остави без здив… Потребни состојки: 250 грама брашно 250 грама путер 5 јајца 200 грама шеќер 2 лажици прашок за печиво 1 лажица екстракт од ванила 1 лажица цимет 600 грама кисели јаболка 100 грама шеќер Начин на подготовка: Излупете ги јаболката, отстранете им ја

4. рецепти за слатко уживање без брашно

4. рецепти за слатко уживање без брашно

Пробајте: нежна ванила, чоколаден сон, рафаело топчиња и поинаква реформ торта… Чоколаден сон Потребно е: 9 јајца, 140. г шеќер, 160 г путер, 200 г. црно чоколадо, 200 г печени лешници, 50 г мелени бисквити, 4 лажици горко какао, 80 мл рум, 2 лажички прашок за печиво, 1/2 лажичка цимет, лажичка екстракт од ванила. Фил: 500 мл слатка павлака, 200 г

Француски колач со јаболка

Француски колач со јаболка

Налетав на колачов случајно на интернет, по оригинален француски рецепт. Не само што не зажалив што го пробав, туку верувам и дека уште многу пати ќе го правам. Превкусен, сочен колач со јаболка од кој цела куќа ќе ви замириса. Кој проба – не зажали! Неописливо убав и миризлив е и додека е уште топол, но и следните два-три дена и тоа чуван и послужен

Колач со јаболка, гриз, рогач и цимет

Колач со јаболка, гриз, рогач и цимет

Во сад ги ставаме јајцата и шеќерот и матиме да побелат. Во еден сад ги соединуваме сите суви состојки, ги промешуваме и просејуваме. Со исклучен миксер, постепено ги додаваме јогуртот, растопениот путер и соединетите суви состојки. Мешаме со шпатула. Ги додаваме ренданите јаболка. Изедначената смеса ја истураме во мала ростер тава. Печиме во загреана

Едноставен колач од јаболки

Едноставен колач од јаболки

Состојки мерката е чаша од 200гр 1 чаша шеќер 3 јајца 1 чаша масло 270 гр брашно 1 лажичка сода бикарбона 10 гр цимет 675 гр рендани јаболки шеќер во прав Подготовка Сите состојки треба да бидат на собна температура и да се измерат. Брашното, сода бикарбоната и циметот измешајте ги. Изрендајте ги јаболките, не ги цадете. Изматете ги јајцата, постепено

[РЕЦЕПТ] Печени јаболка со цимет и морско оревче

[РЕЦЕПТ] Печени јаболка со цимет и морско оревче

Производи: 1 лажица путер 2 лажици кафеав шеќер 3 лажички ванилин шеќер 3 лажички цимет 1 лажичка морско оревче 6 јаболка, излупени и исечени на полумесечини 3 ½ лажици вода Подготовка: Измешајте кафеав шеќер, ванилин шеќер, цимет, мускатно оревче во мала чинија. Ставете ги  сецканите јаболка на хартија за печење во тавата. Испрскајте ги со течната

Колач со јаболка, гриз, рогач и цимет

Колач со јаболка, гриз, рогач и цимет

Во сад ги ставаме јајцата и шеќерот и матиме да побелат. Во еден сад ги соединуваме сите суви состојки, ги промешуваме и просејуваме. Со исклучен миксер, постепено ги додаваме јогуртот, растопениот путер и соединетите суви состојки. Мешаме со шпатула. Ги додаваме ренданите јаболка. Изедначената смеса ја истураме во мала ростер тава. Печиме во загреана