притисни ентер »

Конечно откриено: Зошто кафето ги држи будни едни, а кај други не дејствува
Конечно откриено: Зошто кафето ги држи будни едни, а кај други не дејствува

Конечно откриено: Зошто кафето ги држи будни едни, а кај други не дејствува

Поради посебната варијација на гените што некои луѓе ги имаат, а други не, телото поинаку се справува со кофеинот, велат научниците Дали после пиење кафе, имате проблем да заспиете или пак тоа не ви прави разлика? Дали некогаш сте се запрашале зошто кофеинот влијае на луѓето различно? Шкотските научници ја открија причината зошто некои луѓе се будат

Научниците открија: Зошто е добро да пиете кафе пред тренинг

Научниците открија: Зошто е добро да пиете кафе пред тренинг

Ако ова до сега бил ваш ритуал – продолжете со тоа! Од една страна, придонесува за висок крвен притисок, а од друга помага да се расоните и да ја прекинете поспаноста. Дали некогаш сте размислувале за тоа како кафето влијае на вашето тело за време на интензивните спортски активности? Меѓународен тим на научници успеа да разбере како кофеинот делува

Научниците открија неверојатен факт: Сини очи не постојат!

Научниците открија неверојатен факт: Сини очи не постојат!

Сините очи кријат неверојатна вистина. Ова го тврдат научници кои откриле една работа која е заедничка на сите луѓе со сини очи. Имено, научниците со години го проучувале генот OCA2 чии носители имаат кафени, зелени или костенливи очи, обидувајќи се да откријат на кој начин тој мутира, пишува Sciencedaily.com. Но, научниците цело време гледале во погрешна