притисни ентер »

Вориорси одат во конференциското финале, Бостон се избори за седми натпревар
Вориорси одат во конференциското финале, Бостон се избори за седми натпревар

Вориорси одат во конференциското финале, Бостон се избори за седми натпревар

Екипата на Голде Стејт Вориорс ќе игра во конференциското финале на западната конференција до НБА лигата откако синоќа славеше над тимот на Мемфис Гризлис со 110:96, и на тој начин ги постави конечните 4:2 во оваа серија. Клеј Томпсон со 30 поени беше најјефикасен, додека Стеф Кари додаде еден помалку. Девин Брукс кај поразениот тим исто така имаше

Вориорси одат во конференциското финале, Бостон се избори за седми натпревар

Вориорси одат во конференциското финале, Бостон се избори за седми натпревар

Екипата на Голде Стејт Вориорс ќе игра во конференциското финале на западната конференција до НБА лигата откако синоќа славеше над тимот на Мемфис Гризлис со 110:96, и на тој начин ги постави конечните 4:2 во оваа серија. Клеј Томпсон со 30 поени беше најјефикасен, додека Стеф Кари додаде еден помалку. Девин Брукс кај поразениот тим исто така имаше

NBA-Тејтум донесе мајсторка за “селтикс”

NBA-Тејтум донесе мајсторка за “селтикс”

Бостон Селтикс успеа да се избори за решавачки седми меч против актуелниот шампион. Рано сабајлево “селтикси” успеаа да извојуваат голем победа на гости од 108:95. Балансираниот напад и силната одбрана повторно беше на дело па тимот од Масачусец ќе има шанса на свој паркет да ја решава судбината околу евентуалниот пласман во конференциското финале

Вориорси одат во конференциското финале, Бостон се избори за седми натпревар

Вориорси одат во конференциското финале, Бостон се избори за седми натпревар

Екипата на Голде Стејт Вориорс ќе игра во конференциското финале на западната конференција до НБА лигата откако синоќа славеше над тимот на Мемфис Гризлис со 110:96, и на тој начин ги постави конечните 4:2 во оваа серија. Клеј Томпсон со 30 поени беше најјефикасен, додека Стеф Кари додаде еден помалку. Девин Брукс кај поразениот тим исто така имаше

Чудна ситуација во НБА: Не се знае кога ќе се игра „мајсторката“ меѓу Феникс и Далас

Чудна ситуација во НБА: Не се знае кога ќе се игра „мајсторката“ меѓу Феникс и Далас

Иако се знае дека седмиот меч од серијата во полуфиналето на Западната конференција е на програмата в недела, НБА уште не го одредила терминот на одигрување. Причината за тоа лежи во можноста да се игра „мајсторка“ во уште една серија. Од НБА ја очекуваат разврската во полуфиналето на Истокот Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК .

НБА Топ 5: Дончиќ мајсторски го „стопи“ Феникс

НБА Топ 5: Дончиќ мајсторски го „стопи“ Феникс

Тимот на Далас Маверикс му одржа лекција на Феникс Санс во шестиот меч од полуфиналната пресметка на Западот или поточно дојде до 3-3 во оваа серија што значи дека мајсторка ќе го одлучи патникот во финалето на оваа конференција. Во овој триумф блескаше Дончиќ со 33 поени, а неколку негови потези се најдоа на најновата Топ листа. Лука мајсторски забиваше,

НБА Топ 5: Дончиќ мајсторски го „стопи“ Феникс

НБА Топ 5: Дончиќ мајсторски го „стопи“ Феникс

Тимот на Далас Маверикс му одржа лекција на Феникс Санс во шестиот меч од полуфиналната пресметка на Западот или поточно дојде до 3-3 во оваа серија што значи дека мајсторка ќе го одлучи патникот во финалето на оваа конференција, Во овој триумф блескаше Дончиќ со 33 поени, а неколку негови потези се најдоа на најновата Топ листа. Лука мајсторски забиваше,

НБА Топ 10: Ништо не го спречува Лука Дончиќ

НБА Топ 10: Ништо не го спречува Лука Дончиќ

Изминатата вечер во најсилната кошаркарска лига беа одиграни два плеј-оф натпревари по кои Мајами ја елиминираше Филаделфија, додека Далас се избори за „мајсторка“ против Феникс. Меѓу најубавите потези на вечерта се најде Лука Дончиќ кој повторно беше енигма за противничката одбрана. Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски

Дончиќ најдобар кога е најпотребно, Далас се избори за мајсторка со Феникс

Дончиќ најдобар кога е најпотребно, Далас се избори за мајсторка со Феникс

Во мечот на домашен Маверикс убедливо го победија фаворизираниот Феникс со113:86 и се изборија за мајсторка за пласман во  конфенерциското финале на западот. Словенечката ѕвезда Лука Дончиќ  повторно беше најдобар кога е најпотребно и со 33 поени (11/26 од игра, 2/8 тројки), 11 скока, осум асистенции и четири украдени топки го водеше Далас до посакуваниот

Мајами ќе игра во финалето на истокот, Далас и Дончиќ обезбедија мајсторка со Феникс

Мајами ќе игра во финалето на истокот, Далас и Дончиќ обезбедија мајсторка со Феникс

Мајами со 99-90 победи на гостувањето кај Филаделфија и со 4-2 ја заврши серијата за пласман во финалето на источната конференција, Далас со убедливи 113-86 го совлада Феникс и се избори за мајсторка. Мајами со 99-90 победи на гостувањето кај Филаделфија и со 4-2 ја заврши серијата за пласман во финалето на источната конференција, Далас со убедливи