притисни ентер »

Арсенал го помина Рен, Интер елиминиран од Ајнтрахт
Арсенал го помина Рен, Интер елиминиран од Ајнтрахт

Арсенал го помина Рен, Интер елиминиран од Ајнтрахт

Арсенал иако имаше два негатива по мечот во Франција, денеска славеше со 3:0 и со вкупни 4:3 се пласира во четвртфиналето од Лига Европа, Интер на свој терен загуби од Ајнтрахт Франкфурт и доживеа елиминација. Арсенал важеше за голем фаворит во двобојот со Рен, но резултатот од првиот меч го направи реваншот неизвесен. Французите на Емирати истрчаа

ЛИГА ЕВРОПА: Ајнтрахт го елиминираше Интер, Арсенал ја анулираше предноста на Рен

ЛИГА ЕВРОПА: Ајнтрахт го елиминираше Интер, Арсенал ја анулираше предноста на Рен

Германски Ајнтрахт Франкфурт си обезбеди место во четвртфиналето од Лигата на Европа откако во осминафиналето го елиминираше Интер победувајќи го среде Милано со 0-1 на реванш пресметката. Победа сосема доволна за Германците по оние 0-0 од првиот меч во Франкфурт. Стрелец на единствениот гол за триумф беше Србинот Лука Јовиќ уште во 6. минута од натпреварот

Арсенал ја неутрализираше предноста на Рен, Интер елиминиран од Ајнтрахт

Арсенал ја неутрализираше предноста на Рен, Интер елиминиран од Ајнтрахт

Интер остана без можност да се бори за трофејот во Лига Европа, откако загуби пред своите фанови од Ајнтрахт, додека Арсенал со посакувани 3:0 ја надополни негативата од првата средба и го елиминираше Рен во второто осминафинале кое беше решено без продолженија. Арсенал влезе фуриозно во реваншот против францускиот ривал, па уште во 5. минута Обамејанг

Арсенал покажа кој е кој во дуелот со Рен, Интер елиминиран од Ајнтрахт

Арсенал покажа кој е кој во дуелот со Рен, Интер елиминиран од Ајнтрахт

Арсенал иако имаше два негатива по мечот во Франција, денеска славеше со 3:0 и со вкупни 4:3 се пласира во четвртфиналето од Лига Европа, Интер на свој терен загуби од Ајнтрахт Франкфурт и доживеа елиминација. Арсенал важеше за голем фаворит во двобојот со Рен, но резултатот од првиот меч го направи реваншот неизвесен. Французите на Емирати истрчаа

Продолжува мизеријата на Интер – Арсенал ја покажа својата моќ

Продолжува мизеријата на Интер – Арсенал ја покажа својата моќ

Арсенал релативно лесно успеа да ја анулира негативата од првиот меч во Франција, па вечерва во реванш мечот од 1/8 финалето во Европа лига славеше против Рен со 3-0. „Тобџиите“  уште по 15 минути од воведнот на мечот ја анулираа негативата и поведоа со 2-0. Во 5. минута резултатот го отвори Обамејанг, а десет минути подоцна на 2-0 зголеми Маитланд-Нилс

Франкфурт го елиминираше Интер сред Милано, Арсенал успеа да го исфрли Рен

Франкфурт го елиминираше Интер сред Милано, Арсенал успеа да го исфрли Рен

Ајнтрахт Франкфурт приреди изненадување и со победата од 1-0 во Милано успеа да го елиминира Интер, Арсенал и покрај негативата од 3-1 на првиот дуел, успеа со 3-0 да возврати на реваншот и да обезбеди четвртфинале. Ајнтрахт Франкфурт подобро го започна натпреварот, а грешката на дефанзивците на Интер, ја искористи Лука Јовиќ, кој фантастично го лобуваше

Арсенал не наседна на притисокот и го „тресна“ Рен за четвртфинале во ЛЕ!

Арсенал не наседна на притисокот и го „тресна“ Рен за четвртфинале во ЛЕ!

По Челзи, кој го декласира Динамо Киев и во реванш-средбата, и вториот англиски претставник во осминафиналето на Лига Европа, Арсенал , се избори за место меѓу осумте најдобри во најмасовното клупско натпреварување на УЕФА. Вечерва, „топџиите“ на Унаи Емери го одиграа можеби најдобриот натпревар на европска сцена и на рутински начин стигнаа до победа

„Црниот пантер“ ги инспирираше „топџиите“, Интер аут од ЛЕ

„Црниот пантер“ ги инспирираше „топџиите“, Интер аут од ЛЕ

Пјер-Емерик Обамејанг ја одигра улогата на суперхеројот „Црн Пантер“ за да го рангира Арсенал за 1/4-финале на Лигата на Европа. Напаѓачот постигна два гола и асистенција при успехот над Рен со 3:0, со кој лондонскиот тим целосно го избришаа заостатокот од 1:3 по првиот дуел. „Топџиите“ постигнаа два рани гола што ги стави во одлична позиција, а потоа

ЕЛ( видео ): Јокиќ го реши Интер, Ајнтрахт во четвртфинале

ЕЛ( видео ): Јокиќ го реши Интер, Ајнтрахт во четвртфинале

Ајнтрахт го победи Интер во Милано со голот на Лука Јокиќ во 6 минута од средбата што беше доволно за пласман во четвртфиналето на тимот од Франкфурт. За Интер уште една неуспешна сезона во Европа , испадна од Лигата на шампионите а се сопна во осминафиналето во Европа лигата, Ајнтрахт е единствениот тим од Германија во четвртфиналето. Во четвртфиналето

Интер повторно разочара, Арсенал го „растури“ Рен, во Лисабон продолженија

Интер повторно разочара, Арсенал го „растури“ Рен, во Лисабон продолженија

Интер им приреди уште едно големо разочарување на своите фанови, не успевајќи да се пробие ниту меѓу осумте најдобри тимови во второто по ранг европско натпреварување. По ремито 0:0 на гостувањето во Германија, „нероаѕурите“ дозволија да примат ран погодок на домашен терен и практично да му го отворат патот на Ајнтрахт кон четврфиналето. Јовиќ беше