притисни ентер »

Фудбалските екипи Брегалница и Питу Гули се сретнаа првпат по 60 години
Фудбалските екипи Брегалница и Питу Гули се сретнаа првпат по 60 години

Фудбалските екипи Брегалница и Питу Гули се сретнаа првпат по 60 години

Фудбалските второлигаши Брегалница од Штип и Питу Гули од Крушево го одиграа првиот натпревар после 60 години. Победи Брегалница со 5:0. Последниот натпревар бил одигран во сезоната 1958/59, а првиот од вкупно три меѓусебни дуели се случил во 1950, кога Брегалница по административен пат влегла во Републичката лига. Првиот натпревар го добил Питу Гули

„Петарда“ од Брегалница за Питу Гули

„Петарда“ од Брегалница за Питу Гули

Фудбалерите на Брегалница сосема очекувано запишаа убедлива победа од 5-0 против Питу Гули во 12. коло од Втората лига – Исток. Во убав амбиент на Градскиот стадион во Штип, „сините“ преку погодокот од пенал на Иван Настевски уште во 3. минута јасно потврдија дека нема да остават ништо на случајот. Доминантната игра беше потврдена со уште еден гол

„Осогово“  наместо  на  гроздобер  во  Кавадарци,  го  „обра“  бостанот.

„Осогово“ наместо на гроздобер во Кавадарци, го „обра“ бостанот.

Се одиграа натпреварите од 12-тото коло во Втора Фудбалска Лига – Исток  а „Осогово“ во Кавадарци го доживеа еден од најтешките порази во клубската историја со што уште еднаш се фрли кал на лицето на еден од најстарите клубови во државата. Кочанчани најавуваа машка борба и надеж дека ќе го изненадат противникот кој неколку кола имаше резултатска криза,

Наумов и Ѓорѓиев постигнаа по два гола, Брегалница со „петарда“ за Питу Гули

Наумов и Ѓорѓиев постигнаа по два гола, Брегалница со „петарда“ за Питу Гули

Брегалница одигра доминантен меч и славеше убедливо против Питу Гули (5-0) во 12. коло од македонската Втора лига - Исток. Екипата од Штип уште во третата минута стигна до водство од пенал преку Иван Настевски, а подоцна Пепи Ѓорѓиев стрелаше за 2-0 и 3-0 во 27 и 59. минута. Брегалница тука не застана, па уште два погодоци постигна Ристе Наумов, кој

Брегалница му даде „петка“ на Питу Гули и продолжи да ја гони Беласица

Брегалница му даде „петка“ на Питу Гули и продолжи да ја гони Беласица

Екипата на Брегалница од Штип забележа сигурна победа во Втората лига - Исток (ВМФЛ) и како домаќин беше доминантна со Питу Гули (5-0). Штипјани важеа за апсолутни фаворити против тимот од Крушево и на теренот ја оправдаа таа улога. Двојни стрелци на оваа средба беа Пепи Горгиев и Ристе Наумов, кои стрелаа во 27. и 59., односно 73. и 89. минута, а

Лесно, моќно, убедливо: Брегалница го декласира Питу Гули со пет „парчиња“…

Лесно, моќно, убедливо: Брегалница го декласира Питу Гули со пет „парчиња“…

Очекувано и апсолутно засужено, Брегалница просто го „оддува“ Питу Гули во последниот меч од 12.коло во Втората лига – Исток. „Сините“ вечерва во Штип под светлоста на рефлекторите, со 5:0 успеа да победи и да освои нови три бода. Брегалница продолжува да победува, и тоа лесно, моќно и убедливо. Уште во 3.минута со удар од белата точка на Иван Настевски,

ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Скопје нов лидер, Пелистер никако да победи, реми и на Велазерими

ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Скопје нов лидер, Пелистер никако да победи, реми и на Велазерими

Скопје е нов лидер во Втората лига – Запад, откако славеше против Кадино со 2-0 во 12. коло притоа искористувајќи ги ремијата на Пелистер и Велазерими против Дрита односно Гостивар. Скопје до победата дојде со головите на Љамалари во 25. минута и Керим во 25. минута од средбата. Пелистер не успеа да дојде до триумф на гостувањето против Дрита ремизирајќи

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Беласица го зачува лидерското место, нова победа на Кит Го, се разбуди и Тиквеш

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Беласица го зачува лидерското место, нова победа на Кит Го, се разбуди и Тиквеш

Струмичка Беласица ја задржа лидерската позиција во Втората лига – Исток откако во 12. коло славеше на гостувањето против Каменица Саса со 0-3. Беласица дојде до победата со погодоците на Ѓорѓи Марков во 30. минута од натпреварот, најдобриот стрелец Мартин Мирчевски во 82. минута, и Кокалански во 89. минута. Бошко Ступиќ, пак, донесе победа за Кит

Скопје го искористи киксот на Влазерими и Пелистер

Скопје го искористи киксот на Влазерими и Пелистер

Екипата на Скопје е нов лидер во Втората македонска фудбалска лига, благодарение на киксовите на Пелистер и Влазерими. Скопје денеска славеше против Кадино со 2-0 на домашен терен, додека неговите главни ривали за првото место одиграа нерешено. Влазерими на домашен терен не успеа да дојде до победа ремизирајќи против Гостивар со 1-1, додека Пелистер

Пелистер и Влазерими киксираа, Скопје е нов лидер во Втората фудбалска лига

Пелистер и Влазерими киксираа, Скопје е нов лидер во Втората фудбалска лига

Скопје го совлада Кадино со 2-0 во рамки на Втората фудбалска лига на Македонија, победа со која се искачија на првото место на табелата. Главните ривали на Скопјани, Пелистер и Влазерими киксираа против Дрита, односно Гостивар. По 12.кола Скопје е на лидерската позиција со 22 поени, додека на делба на второто место се наоѓаат Пелистер и Влазерими