притисни ентер »

Според Буда, ова се четирите елементи коишто ја сочинуваат вистинската љубов
Според Буда, ова се четирите елементи коишто ја сочинуваат вистинската љубов

Според Буда, ова се четирите елементи коишто ја сочинуваат вистинската љубов

Чувството на вистинска љубов е само почетокот од потрагата да го задржите истото во текот на целиот живот. Има неколку фактори коишто ја сочинуваат вистинската љубов, покрај основниот, а тоа е самите да ја признаете. Буда тврдел дека има четири елементи коишто се битни за градење на силна, трајна и доживотна љубов: Upeksha --> Упекша се преведува во

7 знаци дека љубовта на вашиот партнер не е здрава

7 знаци дека љубовта на вашиот партнер не е здрава

Љубовта кај секого е различна и многу зависи од индивидуалното сфаќање на личностите инволвирани во нејзе. Но, има разлика кога таа е здрава и кога не е. Среќната љубов ги прави среќни партнерите, но доколку барем еден од нив ја „негува“ на нездрав начин, тогаш веќе се забележува разликата. Доколку немате независност надвор од врската и своите страсти

Вашиот „најзлобен“ пријател е тој што го сака најдоброто за вас

Вашиот „најзлобен“ пријател е тој што го сака најдоброто за вас

Овој пријател „ви плеснува“ сè во фаца и понекогаш прави да сакате да го задавите. Стоп, кажете му благодарам! Дали имате пријател што го сакате многу, но понекогаш не можете да го поднесете затоа што неговите остри (и вистинити) зборови ви се забиваат како игли во срцето и ве повредуваат? Се прашувате ли дали потајно ве мрази? --> Можеби изненадувачки,

6 лаги за врските во кои обожаваме да веруваме

6 лаги за врските во кои обожаваме да веруваме

Што е вистинската љубов? Дали таа може да исчезне? Дали е доволно силна за да премине преку сè? За жал, иако луѓето многу би сакале да е така, точна дефиниција за вистинска љубов нема, бидејќи сето тоа е индивидуално и се случува на психолошко и емоционално ниво. Затоа и многу пати се случува „лекциите“ кои ги слушаме од другите да ги сфаќаме премногу

Дневен хороскоп за 10 јануари 2019 година

Дневен хороскоп за 10 јануари 2019 година

Профимедиа Овен Денешната аастрална енергија би можела да охрабри еден разговор помеѓу вас и партнерот, многу комичен, но сепак, со јасна поента. Веројатно ви е јасно досега дека мора да разговарате околу некои практични, секојдневни работи, но кои ве мачат веќе подолго време. Искрен и нежен разговор може многу да помогне. Имајте на ум дека многу е

Дневен хороскоп за 10 јануари 2019 година

Дневен хороскоп за 10 јануари 2019 година

Овен Денешната аастрална енергија би можела да охрабри еден разговор помеѓу вас и партнерот, многу комичен, но сепак, со јасна поента. Веројатно ви е јасно досега дека мора да разговарате околу некои практични, секојдневни работи, но кои ве мачат веќе подолго време. Искрен и нежен разговор може многу да помогне. Имајте на ум дека многу е битно како