притисни ентер »

Правила за здраво сончање кои мора да ги знаете
Правила за здраво сончање кои мора да ги знаете

Правила за здраво сончање кои мора да ги знаете

Било да сте на море, базен или езеро, ова се правилата кои мора да ги знаете за сонцето да не ви наштети. За почеток, избегнувајте сончање од 11 до 15 часот, тогаш зрачењето е најјако, па ако веќе излегувате на сонце, на себе имајте очила за сонце, а на главата шешир или капа. Пред излегување на сонце треба да се намачкате со заштитна крема, отприлика

Дали редовно ставате крем за сончање, но сепак имате изгореници? Еве што правите погрешно

Дали редовно ставате крем за сончање, но сепак имате изгореници? Еве што правите погрешно

Сонцето и УВ зрачењето стануваат сè посилни од година во година, и за жал, заштитниот фактор не функционира како серуми и креми кои се нанесуваат брзо и лесно, но постои посебна техника на апликација за да се осигураме дека имаме целосна заштита. Иако можеби се прашувате колку е тешко да ставите крем за сончање, одговорот лежи во фактот дека иако го

Спиењето на сонце во никој случај не е добро за вашата кожа – еве зошто

Спиењето на сонце во никој случај не е добро за вашата кожа – еве зошто

Заспивањето на сонце може да биде исклучително примамливо, но исто така носи големи и сериозни здравствени последици и опасности. Крем за сончање во никој случај не е гаранција дека нема да се изгорите на сонце, особено ако не сте нанеле одредено тело или сте го нанеле кремот во многу тенок слој. Покрај тоа, кремот треба да се нанесува на секои два

5 работи кои треба да ги знаеш за сончањето

5 работи кои треба да ги знаеш за сончањето

Летната нега на кожа не е само нанесување заштитен крем пред сончање. Исто така е и тоа што го правиш по денот поминат на плажа. Научи како да бидеш безбеден додека си на сонце, но и по сончањето и направи твојот тен да изгледа здраво и прекрасно. 1. Места кои лесно се испуштаат Најчесто се сончаме веднаш по појадокот, во најризичните часови помеѓу