притисни ентер »

Во прекрасен меч во Рим, Ѓоковиќ ја впиша 999-та победа во кариерата
Во прекрасен меч во Рим, Ѓоковиќ ја впиша 999-та победа во кариерата

Во прекрасен меч во Рим, Ѓоковиќ ја впиша 999-та победа во кариерата

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ го победи во два исцрпувачки но прекрасни сетови Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасиме во четвртфиналниот меч од АТП Мастерс 1000 турнирот во Рим. По два часа и девет минути игра Ѓоковиќ славеше 7:5, 7:6 (7:1) и со тоа дојде до 999-та победа во кариерата. Ѓоковиќ го пропушти сервисот за гем при 5:3 во првиот

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Новак Ѓоковиќ остана во игра за својата шеста титула од Мастерсот во Рим и заддржување на првото место на АТП листата пред Данил Медведев, откако во полуфиналето го издржа камбекот на младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим во вечерната сесија на „Форо Италико“ за со 7:5/7:6(1) победа. Во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе се судри со норвешката тениска надеж,

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Новак Ѓоковиќ остана во игра за својата шеста титула од Мастерсот во Рим и заддржување на првото место на АТП листата пред Данил Медведев, откако во полуфиналето го издржа камбекот на младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим во вечерната сесија на „Форо Италико“ за со 7:5/7:6(1) победа. Во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе се судри со норвешката тениска надеж,

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Новак Ѓоковиќ остана во игра за својата шеста титула од Мастерсот во Рим и заддржување на првото место на АТП листата пред Данил Медведев, откако во полуфиналето го издржа камбекот на младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим во вечерната сесија на „Форо Италико“ за со 7:5/7:6(1) победа. Во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе се судри со норвешката тениска надеж,

Ѓоковиќ го избра потешкиот пат, но закажа полуфинале на Мастерсот во Рим

Ѓоковиќ го избра потешкиот пат, но закажа полуфинале на Мастерсот во Рим

Мастерсот во Рим ги доби полуфиналните парови на неколку минути пред полноќ, откако Новак Ѓоковиќ успеа навреме да финишира во два сета и да го заврши мечот кој можеше да го заокружи и доста порано. Светскиот рекет број еден прикажа феноменален тенис и се повеќе наликува на играчот кој доминираше минатата година, па иако наиде на навистина сериозен

Ѓоковиќ во два сета до полуфинале на Мастерсот во Рим

Ѓоковиќ во два сета до полуфинале на Мастерсот во Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Рим откако во четвртфиналната пресметка славеше во два сета против Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим. Србинот во првиот дуел досега против Оже-Алијасим славеше со 7-5,7-6 (1). Ѓоковиќ ја запиша 999. победа во кариерата и доаѓајќи до 13-то полуфинале на овој турнир.

Ѓоковиќ го совлада Оже-Алијасим за двојно славје во Рим

Ѓоковиќ го совлада Оже-Алијасим за двојно славје во Рим

Ѓоковиќ го совлада Оже-Алијасим за двојно славје во Рим Ф.К. Пред 10 секунди Новак Ѓоковиќ ќе се бори за ново мастерс финале/Рим, Италија/13 мај 2022/Фото: EPA-EFE/ETTORE FERRARI Српскиот тенисер и воедно најдобар тенисер во светот Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим , откако го победи Феликс Оже-Алијасим со 2:0 во

Ѓоковиќ преку Оже-Алијасим до полуфинале во Рим и потврда на светскиот трон!

Ѓоковиќ преку Оже-Алијасим до полуфинале во Рим и потврда на светскиот трон!

Новак Ѓоковиќ и следниот понеделник сигурно ќе биде број еден на светската тениска АТП-листа, откако вечерва успешно ја мина четвртфиналната пречка на турнирот во Рим, совладувајќи го Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим во два сета (7-5, 6-3). Србинот во утрешното полуфинале ќе ги одмери силите со норвешкиот тенисер Каспер Руд, кој претходно денеска го

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Новак Ѓоковиќ остана во игра за својата шеста титула од Мастерсот во Рим и заддржување на првото место на АТП листата пред Данил Медведев, откако во полуфиналето го издржа камбекот на младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим во вечерната сесија на „Форо Италико“ за со 7:5/7:6(1) победа. Во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе се судри со норвешката тениска надеж,

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Ѓоковиќ го победи Оже-Алијасим и доби шанса да го заддржи првото место

Новак Ѓоковиќ остана во игра за својата шеста титула од Мастерсот во Рим и заддржување на првото место на АТП листата пред Данил Медведев, откако во полуфиналето го издржа камбекот на младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим во вечерната сесија на „Форо Италико“ за со 7:5/7:6(1) победа. Во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе се судри со норвешката тениска надеж,