притисни ентер »

Денвер направи нова сензација, историска победа над Клиперс за пласман во финалето на западот!
Денвер направи нова сензација, историска победа над Клиперс за пласман во финалето на западот!

Денвер направи нова сензација, историска победа над Клиперс за пласман во финалето на западот!

Денвер Нагетс втор пат по ред се врати од 3-1 негатива и успеа да помине понатаму, овој пат Јокиќ и останатите беа подобри од ЛА Клиперс кој важеше за апсолутен фаворит во оваа битка. Денвер Нагетс втор пат по ред се врати од 3-1 негатива и успеа да помине понатаму, овој пат Јокиќ и останатите беа подобри од ЛА Клиперс кој важеше за апсолутен фаворит

Денвер по големиот пресврт се пласираше во конференциското финале

Денвер по големиот пресврт се пласираше во конференциското финале

Кошаркарите на Денвер се пласираа во финалето на западната конференција на НБА-лигата со победата над Лос Анџелес Клиперс во решавачкиот, седми натпревар, со 104:89. Иако заостануваа со 3-1 во серијата, тимот на Мајкл Мелоун успеа да направи голем пресврт и да дојде со финале во конференцијата во кое ќе се сретне со Лос Анџелес Лејкерс. Somebody had

Кој е најсилен тим на светот? Денвер кога губи со 1-3!

Кој е најсилен тим на светот? Денвер кога губи со 1-3!

Вторпат во овој плеј-офот, екипата на Денвер Нагетс надополни две победи негатива и се пласира во финалето од Западната конференција. Откако губеше од Клиперс со 1-3, тимот од Колорадо оствари три триумфа во низа и повторно како и во првата фаза од разигрувањето, победи со 4-3. Во седмиот меч Денвер славеше со 104-89, приредувајќи уште една сензација,

Историја: Србинот Јокиќ со трипл-дабл го внесе Денвер во финалето на Западот

Историја: Србинот Јокиќ со трипл-дабл го внесе Денвер во финалето на Западот

Бајката наречена Денвер нагетс продолжува, откако овој тим уште еднаш магично успеа да се врати во плејоф-серијата и да го елиминира фаворизираниот противник по триумфот во синоќешната „мајсторка“ против арогантните кошаркари на ЛА клиперс (104-89). Составот од Колорадо и овој пат, како и во претходната рунда против Јута Џез, се врати по негатива од

Монструозниот учинок на Јокиќ и новиот рекорд

Монструозниот учинок на Јокиќ и новиот рекорд

@nuggets Српскиот центар одигра меч за паметење против Клиперс, во кој неговите Нагетс победија со 89:104 и со 4:3 се пласираа во финалето на Западот. Тој постигна 16 поени, имаше 13 асистенции, а трипл-даблот го дополни со 22 скока, што е подобрување на неговиот рекорд (на франшизата, заеднички со Маркус Кемби) од минатата, кога оствари 19 скока.

Нагетси се мајстори за изнудување мајсторки

Нагетси се мајстори за изнудување мајсторки

Денвер надополни 19 поени разлика и изнуди седми решавачки меч против Клиперс за пласман во западното финале Денвер со неверојатен пресврт се избори за мајсторка против ЛА клиперс по победата од 111:98 во шестиот меч. Исто како во серијата против Јута џез, Нагетси надополнија 3-1 негатива во полуфиналната рунда против тимот од Ел – еј, па така противникот