притисни ентер »

Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи да ѝ стави крај – тоа е во наши раце, порача шефот на СЗО
Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи да ѝ стави крај – тоа е во наши раце, порача шефот на СЗО

Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи да ѝ стави крај – тоа е во наши раце, порача шефот на СЗО

Целта на СЗО е 40 отсто од населението во секоја земја да се вакцинира до крајот на годината и 70 отсто до средината на 2022. Но, тоа според Тедрос е можно ако моќните земји и компаниите ги претворат своите зборови во дела Photo: EPA-EFE/FABRICE COFFRINI / POOL Пандемијата со ковид-19 ќе заврши кога светот ќе одлучи да ѝ стави крај, тоа е во наши раце,

Шефот на СЗО: Пандемијата ќе заврши кога луѓето ќе одлучат

Шефот на СЗО: Пандемијата ќе заврши кога луѓето ќе одлучат

Шефот на СЗО: Пандемијата ќе заврши кога луѓето ќе одлучат Б.Б. Пред 33 секунди Директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус/ Фото: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/NO ARCHIVES Пандемијата ковид-19 ќе заврши „кога светот ќе одлучи да стави крај“, бидејќи „сите алатки“ за борба против вирусот сега се достапни, рече денеска шефот

СЗО: Пандемијата ќе заврши кога луѓето ќе одлучат да стават крај

СЗО: Пандемијата ќе заврши кога луѓето ќе одлучат да стават крај

Пандемијата ковид-19 ќе заврши кога светот ќе одлучи да стави крај, бидејќи сите алатки за борба против вирусот сега се достапни, рече денеска шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус, повторувајќи ги своите повици за поправедна дистрибуција на вакцините. „Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи да и стави крај, таа е во наши раце, сите потребни алатки

Коронавирусот убил меѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници

Коронавирусот убил меѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници

Ковид 19 сериозно го погоди медицинскиот персонал и можеби убил меѓу 80.000 и 180.000 медицински лица, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО). Здравствените работници мора да имаат приоритет за вакцините, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус и ја критикуваше неправдата во дистрибуцијата на вакцините, пренесе

СЗО: Помеѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници починале од коронавирус

СЗО: Помеѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници починале од коронавирус

Светската здравствена организација објави дека меѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници починале од коронавирус помеѓу јануари 2020 и мај 2021 година. „Од 135 милиони здравствени работници ширум светот, меѓу 80.000 и 180.000 починале од коронавирус од почетокот на пандемијата до мај 2021 година“, се вели во соопштението на СЗО, во кое се додава

СЗО: Од Ковид-19 веројатно починале околу 115 илјади здравствени работници

СЗО: Од Ковид-19 веројатно починале околу 115 илјади здравствени работници

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека од февруари 2020 година до мај годинава најверојатно починале околу 115.000 здравствени работници од Ковид-19, поради што е исклучително важно тие да имаат приоритет кога станува збор за вакцинацијата, пренесува „ Н1 “. „Основата на секој здравствен систем се неговите вработени. Ковид-19 ни покажа

Од Ковид-19 починале околу 115.000 здравствени работници во светот

Од Ковид-19 починале околу 115.000 здравствени работници во светот

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека од февруари 2020 година до мај оваа година најверојатно починале околу 115.000 здравствени работници од Ковид-19, поради што е исклучително важно да имаат приоритет кога станува збор за вакцинацијата. „Основата на секој здравствен систем се неговите вработени. Ковид-19 ни покажа колку се потпираме