Египет ја совлада Унгарија во меч кој го судеа Начевски и Николов

Египетските ракометари ја победија Унгарија со 35:32 на стартот од групата Б на Олимписките игри во Париз . Тоа беше драматичен натпревар во кој единствениот африкански претставник на Игрите на крајот успеа да ја задржи смиреноста и да оствари важна победа во битката за четвртфиналето. Инаку овој натпревар беше прв за македонската судиска двојка Ѓорѓи

Eгипет преку Унгарија до прва победа на ракометниот турнир на ЛОИ

Ракометната репрезентација на Египет стигна до првата победа на олимпискиот машки турнир во Париз, откако денеска во воведното коло од групата Б славеше над Унгарија во крајно интересен натпревар со 32-35. Египќаните феноменално го отворија натпреварот и многу брзо стигнаа до огромни плус седум 8-15. До крајот на првиот дел успеаја да ја задржат предноста

ОИ: Шпанија ја победи Словенија, Египет подобар од Унгарија

Во првото коло, на машкиот ракометен турнир Шпанија беше подобра од Словенија со 25-22 и тоа благодарение на одличниот голман Гонзало Перес де Варгас и пресвртот во второто полувреме. Де Варгас го заврши натпреварот со 15 одбрани и е најзаслужен за триумфот на неговата репрезентација и покрај тоа што Гомез Абељо постигна седум гола. Во словенечката

Шпанија ја победи Словенија, Египет подобар од Унгарија на ОИ

Унгарија без решение за ведетите на Египет во мечот кој го судеа Начевски и Николов

Ракометната репрезентација на Египет со победа над Унгарија (35-32) ги отвори Летните Олимписки Игри (ЛОИ) кои се одржуваат во Париз, Франција . „Фараоните“ одиграа одлично прво полувреме во кое ја стекнаа капиталната предност над европскиот ривал. Избраниците на Пастор тргнаа сигурно, се одлепија на 6-12 и потоа беше полесно да се игра. Највисоката

ОИ ПАРИЗ: Водеа осум разлика, па се спасуваа

ЕГИПЕТ - УНГАРИЈА  35-32 (19-15) Јахија 9, Адел Ахмед 9 - Имре 7, Фазекаш 5 Египет ја совлада Унгарија на стартот на олимпискиот турнир во Париз, на натпревар што имаше големи резултатски и осцилации. Стартот комплетно им припадна на ракометарите на Египет кои доминираа на теренот, водеа со 4-1, а потоа откако Унгарија навидум се врати во игра (6-7),

Египет тргна победнички во првата олимписка задача на Начевски и Николов

Египет со победа го отвори ракометниот турнир на ЛОИ, откако ја совлада Унгарија со 35-32. Ова беше прв натпревар за најдобрите македонските судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов во Париз. Јахија Омар и Ахмед Адел со по девет гола беа први имиња во таборот на победникот, додека кај поразените Бенце Имре постигна седум гола. Египет тргна убедливо во